۱۳۹۵ سه شنبه ۱۷ فروردين  - 2016 4 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2811 کد مطلب: 1120  

سراب اولین شهری بود که به تصرف دموکرات در امد/دموکرات ها از مردم شکست خوردند

دموکرات ها هرفردی را که دلشان می خواست با اندک بهانه ای می گرفتند و می کشتند در اطراف سراب در روستای الان براقوش ایادی دموکرات ها به این روستا ریخته و عده ای را کشتند.
۱۳۹۲ شنبه ۳۰ آذر ساعت 10:06

مردم آذربایجان در دینداری سرامدند/فرقه دموکرات  از مردم شکست خورد

اگر گذری به آرامستان اصلی شهر سراب واقع در کنار امامزاده معروف  سراب بزنیم با مقبره و سنگ مزاری روبرو می شویم که به یاد 24 نفر از اعضای ژاندارمری  بنا شده ،افرادی که حین زد و خورد با اعضای فرقه دموکرات آذربایجان در سال 1324 هجری شمسی  کشته شده اند.البته به گفته برخی افراد مسن، ارتش ایران نیز بعد از استقرار مجدد به همین تعداد از هواداران دموکرات را در سراب حلق اویز کرد.شهرستان سراب به دلیل اینکه غلام یحیی دانشیان مرد شماره 2 دموکرات های آذربایجان (بعد از پیشه وری )برخاسته از یکی از روستاهای این شهر بود از مراکز مهم این فرقه محسوب می شد.

آنچه که اتفاق نظر بسیاری از مورخین و وقایع نویس هاست وابستگی و سرسپردگی سران فرقه دموکرات به مسکو و پیاده کردن سیاست های دیکته شده روس ها بود ،و همین موضوع منافات عملی دموکرات ها با شعار ناسینونالیسم را نشان می داد.

کتاب خاطرات آیت الله العظمی ملکوتی که از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده خود گویای بخشی از تاریخ سراب است که لازم است مورد استفاده محققین و پژوهشگران قرارگیرد.

دموکرات ها از مردم دینمدار آذربایجان شکست خوردند.

آیت الله العظمی  مسلم ملکوتی در بیان خاطرات  و شنیده های خود از آن روزها در کتاب خاطرات خود  نوشت:روس ها از چند سال قبل از ماجرا برای تصرف آذربایجان برنامه ریزی کرده و افراد ویژه ای را در راستای تحقق این هدف شوم تربیت کرده بودند که به این افراد مهاجرین گفته می شد.

این فقیه برجسته حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد:دموکرات ها هرفردی را که دلشان می خواست با اندک بهانه ای می گرفتند و می کشتند در اطراف سراب در روستای الان براقوش ایادی دموکرات ها به این روستا ریخته و عده ای را کشتند.

آیت الله العظمی ملکوتی اضافه کرد:در زمان حاکمیت دموکرات ها هیچ کس نمی توانست از جایش تکان بخورد ،هرکسی می خواست از شهر به روستا یا از شهری به شهری برود باید از دموکرات ها مجوز می گرفت.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به تهاجم گسترده فرهنگی دموکرات ها به دین و تبلیغ مسلک کمونیستی یاداورشد:در مقابل این تهاجم روحانیت منطقه و مردم متدین از پای ننشستند و بر منبرها و محافل و مجالس به دفاع از حریم اسلام و تشیع پرداختند.

وی با بیان اینکه مردم آذربایجان در تعصب و غیرت دینی و عشق به ولایت و امامت اهل بیت سرامد بودند و هستند تصریح کرد:وقتی در تاریخ 13ابان 1325خبررحلت ایت الله العظمی ابوالحسن اصفهانی به گوش مردم رسید بی اختیار سرتاسر این خطه اعم از شهر و روستا به طور خودجوش سیاه پوش شد و اینجا بود که اختیار از دست دموکرات ها خارج شد.

استاد حوزه علمیه قم تاکید کرد:اینکه مشهور شده محمدرضا شاه و ارتش دموکرات ها را از ایران بیرون رانددند دروغ محض است بلکه این مردم مسلمان بودند که تن به حاکمیت کمونیست ها ندادند و در حقیقت باعث شکست انها شدند .

او ادامه داد: در زمانی که دموکرات ها فرارکردند و هنوز حکومت مرکزی مستقر نشدند علما و روحانیت نقش مهمی در ارام کردن مردم و فرونشاندن خشم انها داشتند.

درکتاب سراب خطه مدافعان ولایت در این مورد امده است:صبح دم که فدائیان بر نیروهای ژاندارمری فائق امدند گروهبان دوم زاندارمری به نام روحی می میرد و اسیران را به باغ حاج اسماعیل خان امیرتومان در روستای مهین می برند و در انجا زندانی می کنند و چندساعت بعد به دستور جاویدان علی مردان اوغلی که از افراد بی سوارد و فرمانده انقلابی بود انها را اعدام می کنند  سراب اولین شهری بود که به تصرف دموکرات ها درامد

نگاهی به زندگی غلام یحیی اوغلی دانشیان، مرد شماره 2دموکرات ها

غلام یحیی دانشیان در سال 1285 شمسی در سراب آذربایجان(روستای عسگر آباد) چشم به جهان گشود. در نوجوانی همراه پدرش برای كار به مناطق نفتی باكو رفت و در آنجا به عضویت یك سازمان جوانان كمونیستی به نام « كامسامول» و سپس حزب كمونیست درآمد و در دوره تربیت كادر این سازمان شركت نمود. وی با فعالیتش در میان كارگران، به ویژه كارگران ایرانی توانست اعتماد سازمانهای حزبی و دولتی شوروی را جلب نماید، به طوری كه شهردار صابونچی، مهم ترین بخش نفت خیز باكو، گردید. دانشیان به گفته خودش خدمت سربازی خود را در ارتش شوروی با درجه ستوانی احتیاط به پایان رسانید و در سالهای 1937 تا 1938 هنگام اخراج ایرانیان از آذربایجان شوروی نامبرده را روانه ایران كردند و برای توجیه این اقدام شایعه نمودند كه وی بودجه شهرداری را اختلاس و به ایران فرار كرده است. گویا به وی مأموریتی نیز داده بودند، زیرا پس از آتش زدن قورخانه ارتش در خیابان خیام در سال 1318 یا 1319 او را نیز كه در میانه بود بازداشت كردند و به تهران آوردند، اما نتوانستند ارتباط وی را با گروه خرابكار اثبات نمایند و سرانجام همزمان با اشغال ایران در سال 1320 از زندان آزاد شد. در این زمان شورویها چند واگن باربری راه آهن ایران را كه در اختیارشان بود تحویل او دادند تا با بهره گیری از آنها برای حمل بارهای بازرگانان كسب درآمد نموده بتواند هزینه حزب توده در آذربایجان را برآورده سازد. 1

 

غلام یحیی در میانه به شعبه محلی حزب توده و سازمان كارگری وابسته به آن پیوست و در كنگره اول حزب توده عضو كمیته ایالتی آذربایجان شد. سال 1324 به هنگام تشكیل فرقه دموكرات آذربایجان در پیوستن به آن فرقه تردید نكرد و خیلی زود یكی از سازمان دهندگان نیروی شبه نظامی موسوم به فدائیان و از سران فرقه گردید. 2

 
* قبر غلام یحیی در باکو

فرقه دموكرات آذربایجان هنگامی تأسیس شد كه آذربایجان در اشغال شورویها بود. جعفر پیشه وری پس از مشورت با جعفر باقروف در باكو و با كمك مستقیم مادی و معنوی نیروهای شوروی در آذربایجان این حزب را تشكیل داد. بنابراین وابستگی فرقه دمكرات آذربایجان به اتحاد شوروی و به ویژه حزب كمونیست آذربایجان شوروی در آغاز آشكار بود و در بستر زمان فزونی یافت. 3

 فرقه دموكرات از زمان شكستش در سال 1325 تا هنگام وحدت با حزب توده در سال 1339 حضور مستقل چشمگیری در ایران نداشت. تشكیلات فرقه، پس از مهاجرت سران آن به شوروی تحت نظر باقروف در باكو به كار خود ادامه داد. پس از مرگ پیشه وری در یك سانحه اتومبیل كه عامل آن را غلام یحیی می دانند، رهبری فرقه به قاسم چشم آذر منتقل شد و در سال 1336 او جای خود را به غلام یحیی داد. دانشیان در كنفرانس وحدت حزب توده و فرقه دموكرات آذربایجان عضو هیئت اجرائیه حزب توده شد.

 

غلام یحیی با حمایت و توجه مقامات شوروی در تصمیم گیریهای مهم حزب نقشی اساسی ایفا می نمود كه می توان به بركناری رادمنش از دبیر اولی و جانشینی ایرج اسكندری در سال 1348 و همچنین بركناری اسكندری و جانشینی نورالدین كیانوری در سال 1357 اشاره نمود.

 

در زمان صدارت او بر فرقه موضوع تبعید بعضی از مخالفان شوروی به سیبری جزو كارنامه سیاه نامبرده محسوب می گردد. وی نه تنها به اندازه یك سرباز ساده آگاهی جنگی نداشت، حتی یك چریك جنگی هم به شمار نمی آمد و تنها عمال روسی او را ژنرال می نامیدند. وی فردی قدرت طلب، مستبد و بیسواد بود و زبان توده ها را به خوبی می دانست و می توانست با سخنرانیهایش آنها را جلب نماید و این توانایی حاصل تجربه ای بود كه در میان كارگران صنعت نفت باكو كسب كرده بود. نامبرده تلاش گسترده ای برای الحاق آذربایجان ایران به شوروی نمود و از هیچ خدمتی به بیگانگان و خیانتی به مردم ایران فروگذار نكرد.

 

غلام یحیی دانشیان در واپسین سالهای پیش از انقلاب به علت بیماری و كهولت سن از فعالیت كناره گرفت و صدر افتخاری فرقه شد و در حوالی سال 1363 در شوروی درگذشت و در گورستان مشاهیر باکو دفن شد.نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :