۱۳۹۳ جمعه ۳۰ آبان  - 2014 11 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1165 کد مطلب: 1266  

قشقرق اقتصادی

۱۳۹۲ يکشنبه ۱۸ اسفند ساعت 16:36*حسین انواری

وزیر نفت چندی پیش اعلام كرد كه بابك زنجانی به هر نفر ایرانی صد و ده هزار تومان بدهكار است و یا به عبارتی هر نفر ایرانی مبلغ صد و ده هزار تومان از زنجانی طلبكار است. هم‌زمان با این دولت هم در حال تحویل سبد كالا به ارزش 80  هزار تومان به هر خانوار می‌باشد.

اگر این دو موضوع را با هم مقایسه كنیم متوجه می‌شویم وصول طلب مردم از بابك زنجانی و پرداخت آن به مردم به جای سبد كالا باصرفه‌تر از روش‌های دیگر است چون در سبد دولت هدف حمایت از خانوار است و حداكثر 80 هزار تومان می‌باشد اما در طلب مردم از زنجانی هدف دریافت طلب هر فرد ایرانی است كه تعداد آن در خانواده‌ها متغیّر می‌باشد مثلاً دریافتی یك خانوار 5 نفری با هم فرق می‌كند یك خانواده ده نفره در مواجه با جیب زنجانی یك میلیون و دویست هزار تومان دریافت می‌كند، این یعنی پول بدون منّت و حلال كه بناحق در خزانه‌ی زنجانی سُكنی گزیده است.

از منظر دیگر دولت ماهانه 45 هزار تومان یارانه به هر نفر می‌پردازد در صورتی كه بابك زنجانی می‌تواند صد و ده هزار تومان بپردازد یعنی سه برابر پرداختی دولت روحانی اگر ملاحظه فرمایید می‌بینید كه خزانه دولت در این مورد به پای بابك زنجانی نمی‌رسد. پس با مشاهده این وضعیت باز هم عده‌ای با قشقرق راه انداختن در توزیع سبد كالا دولت را مورد انتقاد قرار دادند تا در سایه‌ی آن اصل را با فرع قضیه جابجا كنند كه تاكنون موفق نشده‌اند


مهدی مستفید : مقایسه طلب دولت از بابک زنجانی و سبد کالا و یارانه نقدی قیاس مع الفارغ است این چه استدلالی است که خزانه دولت را با جیب یک تاجر(به خوانید رانت خوار)مقایسه می کنید. از 3 هزار میلیارد امیر خسرو آریا هم برای هر نفر 40 هزار تومان می رسید پس چه شد؟؟ نکند نتوانستند وصول کنند. در کشوری که بر مبنای مطالعات بانک مرکزی اش اکثریت کارگران و کارمندانش زیر خط فقر زندگی می کنند رشد چهره هایی چون بابک زنجانی ، شهرام جزایری و چهره های لو نرفته دیگر که در کوتاه زمانی مولتی میلیاردر می شوند شرم آور است. ظهور چنین زالوهایی نه گناه یک شخص و چند مسوول بلکه برگردن تمام کسانی است که بی آن که لیاقتش را داشته باشند بر اریکه قدرت تکیه می زنند و عامل رشد چنین فسادهایی می گردند آقای انواری جنابعالی 8 سال به نمایندگی از ملت به امر قانون گذاری این مملکت اشتغال داشتید در مدت خدمتتان کدام قانون را در خصوص شفاف سازی اقتصادی و مبارزه با فساد مالی طراحی وتصویب کردید؟؟؟
عزت اله شادی : با سلام و عرض ادب خدمت کاربران محترم،آیا تا بحال از خود سئوال کرده اید که چه کسانی و یا چه سیستمی اشخاصی مثل بابک زنجانی،شهرام جزایری و ... را در این سرزمین به عرصه های اقتصادی و اجتماعی وارد کرده اند؟آیا تا بحال از خود سئوال کرده اید که مبانی و پایه های ثروتمند شدن این اشخاص چیست؟آیا تا بحال از خود سئوال کرده اید که سرمایه داران چگونه سرمایه دار شده اند؟آیا سرمایه داری ارزش است؟چه نوع سرمایه و سرمایه داری دارای ارزش اجتماعی است؟آیا از خود سئوال کرده اید که دانه درشت شدن در طی چند سال و چند دهه ممکن است؟آیا از خود سئوال کرده اید که این دانه درشت ها چه تخصصی دارند؟در چه زمینه ای کارآفرینی داشته اند و چه ایده و محصول منحصر بفرد و نیاز انسان ها و جامعه را ارائه داده اند؟آیا ریشه سرمایه دار شدن این قشر از ناحیه این کارآفرینی و اختراع و اکتشاف و نبوغ تجاری و بازرگانی شان بوده است؟آیا تا بحال از خود سئوال کرده اید که در انتخابات مجلس]شورای شهر و ریاست جمهوری این کاندیدا های عاشق مردم این هزینه های میلیاردی از چه منبعی و با چه منطق اقتصادی تامین می کنند؟اگر به این سئوالات پاسخ یافتید آن وقت زیا به قشقرق های اقتصادی و فرهنگی و ملی و مذهبی و ... زیا حساس نخواهند بود.با تشکر
سجادجدیدی : اقتصادِجمهوری اسلامی برغم آرمانهای انقلاب اسلامی،یک اقتصادسرمایه داری ست.البته نه شبیه سرمایه داری کلاسیک است ونه از نوع سرمایه داری مدرن؛نظیرآنچه در دنیای توسعه یافته رایج است،بلکه یک نوع سرمایه داری مافیایی ست.لذا ظهوررضا ضراب ،بابک زنجانی آنهم درسال جهاد اقتصادی اصلاً جای تعجب ندارد و پیش بینی بنده با این ساختار موجوداین است که همانند سالهای گذشته درسال های آتی هم بسی از این پدیده ها ظهور خواهد نمود.وفهم من از یاداشت جناب انواری این است که ما باید در این شرایط کمک کار رییس جمهور روحانی باشیم واین حرف درستی ست.
جعفر زمانی : بنام خدای هستی بخش مردم کشورمان بارها نشان داده اند که طرفدار قانون و اجرای آن هستند و از کسانی که قانون گریز هستند خوششان نمی آید . تجربه نشان داده است که با محدودیت در چاپ و انتشار بعضی از روزنامه ها که متعلق به احزاب شناخته شده است و با انگ زدن و کنار گذاشتن آنان باعث بوجود آمدن باندهای سیاسی و یا اقتصادی خواهد شد که مواضع آنها نامعلوم است و نه تنها قانون را قبول ندارند بلکه از قوانین جمهوری اسلامی ایران نیز گریزان هستند . مرحوم امام خمینی (ره) در سال 1367 فرموند " انگ و برچسب التقاط ، از خود التقاط بدتر است و مبادا جوانانی که قلبشان برای اسلام می تپد با این انگ و بر چسب روبرو شوند . عده ای از خدا بی خبر برای از بین بردن انقلاب ، هر کس را که بخواهند برای فقرا و مستمندان کار کند و راه اسلام و انقلاب را بپیماید ، فوری او را کمونیست و التقاطی می خوانند . " در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران طی سخنرانی رئیس جمهور آقای دکتر حسن روحانی از مردم برای مقابله با مفاسد اقتصادی کمک خواستند و فرمودند : " آیا درست است که یک نفر به تنهایی 9 هزار میلیارد تومان از اموال این مردم را ببرد ؟ " وظیفه کلیه جناحهای اصلاح طلب و اصول گرا هست که با اتحاد ملی در مقابل جناههایی که راست افراطی هستند مقابله کرده و به رئیس جمهور منتخب مردم کمک کنند که در غیر اینصورت این باندهای مافیایی با کسب قدرت موجب گسترش فقر ، فساد اخلاقی ، رانت خواری ، قانون گریزی ، وابستگی به بیگانگان ، یاس و ناامیدی در جامعه و بد بینی به نظام جمهوری اسلامی ایران را فراهم خواهند آورد . با تشکر جعفر زمانی (24/12/92)
علی2 : با عرض سلام خدمت جناب آقای انواری و سایر بزرگواران، خواندن این مطالب آدمو به یاد درس حساب دوره ابتدایی می اندازه . آقای انواری باید به مسائل ومشکلات مهمتری بپردازند این حساب و کتابها را همه بلدند و اطلاع دارند.
سرابلی : آقای علی 2 جای خوشحالی است که عده ای این مسائل را ابتدائی می دانند میشه خواهش کنیم چند نمونه از مسائل مهمتر را شما بپردازید ؟
غلی2 : آقای سرابلی عزیز منظور من کم احترامی به آقای انواری و یا کم اهمیت خواندن مطالب ایشان نیست بلکه انتقاد از تیتر مطلب ،نحوه بیان و ارائه مدل آماری آن است. در هر صورت از ایشان متشکرم .
محسن : آقای علی2 شما که به آقای انواری انتقاد دارید که مطلبشان قابل فهم نیست،خودتان هم موضعتان مشخص نیست.ما که نفهمیدیم شما منتقد ایشان وسایر دوستان هستید یا موافق؟
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :