۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۰ فروردين  - 2014 4 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 268 کد مطلب: 1300  

چهره های خبرساز در سال 92 و مظلومیت پژوهشگران

سال 92 با همه خوبی ها و زشتی هایش به تاریخ پیوست و در حافظه ها مکتوب شد در این میان برخی اخبار و چهره های سرابی در سال 92 خبرساز بودند و برخی وقایع هم در منطقه و افکارعمومی مظلوم واقع شدند با اذعان به اینکه این سطور برگرفته از قدرت درک نگارنده است و ممکن است در مواردی برخلاف نظر مخاطبان باشد ان را تقدیم می کنیم:
۱۳۹۳ يکشنبه ۱۷ فروردين ساعت 18:10


*نگارنده :مدیر مسئول سراب فردا

چهره های خبرساز در سال 92/مظلومیت چهره های پژوهشی /
خبر تلخ و ناگوار بیماری و بستری شدن حضرت ایت الله العظمی ملکوتی سایه سنگینی بر اخبار و رویدادهای شهر داشت انتشار این خبر موجی از نگرانی و دلهره مومنان و متدیین منطقه را باعث شد دست های بسیاری از مقلدان و علاقمندان آن حضرت به سوی آسمان بلند شد و مردم مشتاقانه سلامتی و ادامه زندگی پربرکت معظم له را از درگاه معبود مسئلت داشتند امیدکه شفای عاجل آن فقیه والامقام و رسته از علایق دنیوی تقدیر حضرت حق باشد..نام سید محمد عابدی   در واپسین روزهای سال 92 به عنوان فرماندار جدید بر سر زبان ها افتاد،مردم با شنیدن این نام به پرس و جوی سوابق و کارنامه کاری او پرداختند انتشار خلاصه ای از بیوگرافی و سابقه کاری وی در سراب فردا مخاطبان و بینندگان بسیاری داشت مردم امیدوار شدند که جبارزاده توانسته با انتخاب فرد مورد وثوق خود کلیددار ویژه ای برای سراب کهن بیابد که از تجربه و دانش لازم برخورداراست، توصیه های او به فرماندارش تعامل و همراهی با نماینده ،امام جمعه و پرهیز از وعده های دروغ و مردم فریب بود جبارزاده به مردم سراب اطمینان داد عابدی خواهد توانست نقش مهمی در توسعه سراب ایفا کند...داوری مردم به عملکرد او و گذشت زمان بستگی خواهد داشت.


حجت الاسلام اکرمی امام جمعه سراب نیز که به صراحت لهجه و بی پروایی در بیان مسائل دینی و اخلاقی شهره است اردیبهشت ماه 92 خبرساز شد.

انتقاد شدید او از سفرهای تبلیغاتی دولت احمدی نژاد و هشدار وی مبنی بر اینکه بهار ادعایی در پاییز مردم خزان خواهد شد بازتاب وسیعی یافت تا جایی که مدت ها بعد سردار پورجمشید درسخنرانی عمومی اش امام جمعه سراب را تحسین و وی را شجاع نامید...

پیشینه خبر:حجت‌الاسلام علی‌اکبر  اکرمی  در نشست شورای اداری سراب که با حضور محمد عباسی وزیر ورزش برگزارشد سفرهای اخیر دولت به استان ها را مورد سئوال قرار داد.

وی اظهار کرد: مطالبی که امروز بنده مطرح می‌کنم نه از سمت امام جمعه بودن و نه به عنوان منعکس کننده نظرات شورای سیاستگذاری ائمه جمعه بلکه به عنوان یک شهروند و روحانی است.

حجت‌الاسلام اکرمی گفت: سفرهای دولت مثل دیروز یکشنبه در تبریز و چهارشنبه در رشت شبیه سفرهای انتخاباتی می‌ماند تا یک سفر کاری.

وی خطاب به نماینده عالی دولت بیان داشت: به آقای احمدی‌نژاد بگویید بهار انتخاباتی در پاییز این ملت خزان خواهد شد و به نتیجه نخواهد رسید.

انتقادات امام جمعه از زیرمیزی پزشکان و مداحان چند میلیونی هم خبرساز بودند
جدال لفظی مرد اجرایی و سیاسی اول استان در دولت دهم با تنها نماینده زن مجلس از استان آذربایجان شرقی نیز تا واپسین روزهای کاری استاندار نیز ادامه یافت و هراز چندگاهی اظهارات بیگی و بهمنی در صدر اخبار قرارمی گرفتند.

جدال لفظی استاندار وقت و نماینده سراب افزون بر رسانه ها به مجامع عمومی نیز کشیده شد
استاندار در صائین هدفمندی یارانه ها را جراحی اقتصادی دانست و مجلسیان را به خاطر عدم صدور اجازه اجرای فازدوم مورد انتقاد قرارداد و بهمنی بلافاصله در سخنرانی خود گفت: در جراحی توجهی هم به از هوش رفتن و خونریزی زیاد بیمار می شود و کنترل علائم حیاتی لازمه ادامه عمل جراحی است.
پیش از این انتقاد از خودروی هامر استانداری هم در رسانه ها از زبان نماینده سراب نقل شده بود
افزون بر اختلافات بر سر انتخاب فرماندار و مسائل تقسیمات کشوری موضوع نفلین هم به مسئله جدال لفظی این دو تبدیل شد

پیشینه خبر:استاندار آذربایجان‌شرقی در هفته گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان اینکه برخی ناملایمات پیش آمده، گفت: متاسفانه دخل و تصرف نماینده محترم سراب، سبب شد که مجری پروژه تغییر کند در حالی که باید پیمانکار تغییر می‌یافت و الان، همان مجری قبلی در ونزوئلا مشغول همین کار است؛ شش ماه بعد دوباره مجری عوض شد و هر کدام از اینها یعنی دلسردی و ناامیدی مردم؛ این ناملایمات در کنار ناملایمات بین‌المللی که اصل است، باعث بروز مشکلات جدی شد.

علیرضابیگی تاکید کرد: سئوال این است که چرا مجری طرح باید سه بار در سال گذشته عوض شود؟ چرا مجری بدون تخصص تعیین شد؟ چرا با اعتقاد مردم این طور بازی می‌شود؟ ما انجام این طرح را به مردم وعده کرده بودیم؛ اما این مشکلات باعث شد که شرمنده مردم سراب شویم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه فرصت‌‌سوزی‌ها باید جای خود را به فرصت‌سازی‌ها دهد، افزود: آقای استاندار بهتر بود در کنار بیان ناملایمات پروژه از عملکرد و تلاش‌های خود برای اجرایی شدن و تخصیص اعتبارات به این طرح ملی ظرف پنج سال گذشته سخن می‌گفت.

نماینده سراب بیان داشت: در مدت 15 ماهی که از دوران نمایندگی وی می‌گذرد حدود 680 میلیارد ریال برای پروژه تامین اعتبار شده که به علت ناتوانی در ارائه صورت وضعیت پروژه تخصیص رقم قابل توجهی از آن معطل مانده است.

نماینده سراب با ابراز تعجب از اینکه عالی‌ترین مقام اجرایی استان در کنار ناملایمات مختلف از دخالت‌های نماینده سخن گفته ابراز داشت: وی به عنوان نماینده مردم از لحاظ شرعی، قانونی و اخلاقی خود را موظف به دفاع از حقوق حقه ملت و مطالبات مردم شریف سراب می‌داند و مجتمع نفلین سینیت نیز مورد خواست و مطالبه عمومی مردم منطقه است.

بهمنی گفت‌وگوی خود را با بیان قطعه شعری با این عنوان به پایان رساند: به صدق کوش که خورشید زاید از نفست که از دروغ سیه روی گشت صبح نخست.


دکتر بهرام عین الهی سرابی زاده ای که به اذعان بسیاری از اهل نظر تعهد و تخصص را توامان دارد و از افتخارات کشور محسوب می شود کسب عناوین برجسته علمی و پژوهشی توسط وی گواهی بر این ادعای ماست.


به هرحال 6 شهریور سال 92 روز شیرین و به یادماندنی برای مردم سراب بود چرا که نخستین بار شهرستان سراب شاهد در اغوش گرفتن موفقیتی بود که شهرهای مهم دیگری چون مرند و میانه از دستیابی به آن بازمانده بودند.

پیگیری ها و سخت کوشی خانم بهمنی نماینده سراب ،و مساعدت دکتر عین الهی به عنوان بالاترین مقام آموزشی  وزارت بهداشت و بسترسازی های مجموعه بهداشت و درمان  سراب و دانشگاه علوم پزشکی تبریز منجر به حصول نتیجه ای شیرین شد. و به طور حتم میوه شیرین ان نصیب عموم مردم خواهد شد.

به هرحال نام دکتر عین الهی در حافظه تاریخی مردم ماندگارشد وچه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم ،اگر سخن از دانشگاه علوم پزشکی برود نشانی از دکتر عین الهی و بهمنی در آن دیده خواهد شد کمااینکه هرجا صحبت از دانشگاه ازاد میرود نام آیت الله هادی ملکوتی  برده می شود اگرچه ممکن است برای قضاوت صحیح افکارعمومی نیاز به گذشت زمان باشد.
مجید نصیرپور در سال 92 نیز در مواقعی در صدر اخبار قرارگرفت نخستین خبر که چون بمبی خبری در افکارعمومی بود تایید صلاحیت اش برای رقابت در انتخابات میان دوره ای دماوند بود،تایید و دریافت مجوز شورای نگهبان یکسال بعد از رد صلاحیت او در انتخابات مجلس نهم یک بازی حیثیتی برای نصیرپور محسوب می شد همه و حتی او نیک می دانستند که وی برای ربودن صندلی نمایندگی دماوند نامزد نشده بلکه امتحان دیگربار خود در فیلترینگ دستگاه های نظارتی صورت گرفته،تایید صلاحیت او رنگ امید هوادارانش را در سراب فزونی بخشید.که شاید در انتخاباتی دیگر شاهد حضورش شوند.

خبرساز شدن دوباره نصیرپور در زمان انتصاب ها و تقسیم پست های سیاسی و اجرایی صورت گرفت،طرفدارانش به صورت اغراق آمیز او را تا حد نامزدی وزرات  پیش بردندو برخی منتقدانش که همچنان او را رقیبی مطرح در انتخابات آینده مجلس می دانستند تلاش داشتند تا این القا در افکارعمومی ایجاد شود که او مغضوب حاکمیت است و هرگز به پست سیاسی دست نخواهد یافت غافل از اینکه رد صلاحیت فردی در انتخابات به اذعان مقامات ارشد، دلیلی بر عدم حضور و خدمت در دیگر مناصب نیست. 

در نهایت با انتصاب وی به سمت معاونت نظارتی امور مجلس نهاد ریاست جمهوری حرف و حدیث ها پایان گرفت اگرچه پست وی از پست های درجه اول سیاسی محسوب نمی شود اما دوستی قدیمی و صمیمانه او با مجید انصاری معاون امور مجلس رییس جمهور و نیز دوستی های اش با برخی رجال مملکتی از یکسو و دسترسی آسان به شخص اول اجرایی کشور به واسطه تشکیل جلسات منظم مجمع نمایندگان استان ها با رییس جمهور و حضور نصیرپور در این جلسات همچنان نام او را در افکارعمومی و رسانه ها باقی گذاشته است و به احتمال زیاد او باردیگر در انتخابات بعدی بخت خود را خواهد آزمود چرا که برای هرکسی که طعم شیرین صندلی سبز بهارستان را چشیده باشد جدایی داوطلبانه از آن محال به نظر میرسد ...


حسین انواری نماینده اسبق سراب نیز با انتشار مجدد هفته نامه  پیام روز سراب و انتشار یادداشت های مهم در این هفته نامه همچنان به حضور در سپهر سیاسی و اجتماعی شهرستان ادامه می دهد ..

انواری و آیت الله ملکوتی نمایندگان اسبق شهرستان سراب هستند که عنوان نماینده ادوار مجلس را دارند چرا که هردو توانستند دوبار پیروز میدان انتخابات شوند،انواری اگرچه دوبار در انتخابات ناکام مانده اما هردوبار رای قابل توجهی داشته و ریزش آرای او چندان زیاد نبوده است.,و نکته جالب در ناکامی های او این بوده که هردوبار از مهربانی هاباخته است.

مناظره جالب او با نصیرپور در سراب فردا به بهانه نوشته یک کاربر به پربیننده ترین خبر تبدیل شد تا جایی که با درخواست امام جمعه سراب بحث ها پایان گرفت.

رد صلاحیت او در انتخابات مجلس نهم به زعم برخی ها پایان حیات سیاسی اش تلقی شد اما انواری با حضور فعالانه در این انتخابات و حمایت تلویحی از نامزدی خاص از سیاست تحریم و برخورد منفعلانه با انتخابات دوری گزید و به نوعی خط بطلانی بر تصور پایان حیات سیاسی اش کشید..

با انکه دوستان سیاسی انواری به مناصب مهم دولتی دست یافتند و به نوعی حتی کارگزارنی ها از دیگر احزاب منسوب به اصلاح طلبان در ربودن کرسی های دولتی و اجرایی پیشی گرفتند اما او همچنان به عنوان مدیر مسئول هفته نامه پیام روز فعالیت داشته و شنیده ها حاکی است که پیشنهادات مختلفی نیز برای فعالیت مجدد در عرصه اجرایی دریافت داشته است ؛اومصرانه بر این باور است که تحقق رویای اش در توسعه سراب با ثمر نشستن نفلین سینیت صورت می پذیرد و بارها بر آمادگی خود برای کمک به این موضوع اعلام داشته است.اطلاعات و آمار دقیق و تاثرگذاری از نفلین دارد و به نوعی سینه اش مملو از اطلاعات ذی قیمتی در مورد تاریخچه نفلین است که می تواند برای مسئولان مربوطه موثر باشد. دکتر سید حسن هاشمی وزیر مودب و به تعبیر عامیانه با کلاس دولت دکتر روحانی اسفند ماه میهمان مردم سراب بود.

همانگونه که وی در تبریز و سراب در سخنرانی عمومی اش عنوان کرد او با اصرار و دعوت خانم بهمنی در آخر ماه سال  که معمولا ماهی پرمشلغه برای وزیران و مدیران محسوب می شود به سراب امد...

سفر وزیر بهداشت و درمان به سراب خاطره سفر خانم دکتر دستجردی وزیر سابق را در اذهان و خاطره افکارعمومی تداعی کرد چرا او نیز در لحظه ورود به سراب اطمینان داد  که برنامه های کاری اش را با نماینده سراب هماهنگ کرده وسفر وزیر سابق بهداشت اگرچه با استقبال خوب و رضایت خاطر وزیر و دیگر مسئولان همراه شد اما تدبیر نامناسب ،موجب از کف رفتن تحمل و صبر نماینده وقت سراب شد و شد انچه که باید نمی شد ورییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز  با سیلی بدرقه شد..و خشم بیگی استاندار آذربایجان شرقی به خاطر هتک حرمت مدیرش بارها در نشست های مختلف عیان گشت.

شنیده ها حکایت از ان داشت که بهمنی با سفر شبانگاهی هاشمی به سراب مخالفت کرده و خواستار حضور دکتر در وقت مناسب در سراب شده  همین شنیده ها و نیز عجله برخی همراهان وزیر در سراب برخی شهروندان را نگران کرد که شاید تاریخ دوباره تکرار شود  اما خوشبختانه تدبیر مناسب در برنامه ریزی ها موجب شد   وضع به خوبی و خوشی فیصله پیدا کند

اما برخی خبرهای مهم بودند که افکارعمومی توجهی به ان نکردند در حالی که نباید صرف دوری جغرافیایی شهروندان مانع از غفلت ما از نام اوران شهرمان باشد...


دکتر ابوالحسن غفاری دانش آموخته ای که در عین کسب علوم دینی در حوزه علمیه در دانشگاه نیز علم فلسفه و حکمت اسلامی را تا مقطع دکترا در دانشگاه تربیت مدرس آموخت و نمادی واقعی از پیوند دانشگاه و حوزه را در خود ایجاد کرد.
امسال در پانزدهیمن همایش انتخاب کتاب سال حوزه ،تالف او در زمینه حدوث جسمانی نفس به عنوان کتاب سال برگزیده شد و آیت الله مقتدایی و جوادی آملی با اهدای لوحی از وی تجلیل کردند.
متاسفانه دوری جغرافیایی نامبرده و این محقق سرابی از زادگاه از یکسو و گریزان بودن او از شهرت جویی باعث شد تا این خبر مهم ،کمتر در رسانه های محلی پرداخت شود و بنرهای مرسوم شده حداقل در این مورد ناپیدا باشد، اما نباید اجازه دهیم تاموفقیت  فرزندان این مرزو بوم اینچنین  در این شهر، گمنام بماند... خبر دیگری که متاسفانه در رسانه های منطقه ای بازتاب وسیعی نیافت و به علت دوری جغرافیایی  یکی دیگر از فرزندان سراب ؛مانع انتشار گسترده آن در افکارعمومی منطقه شد؛ فداکاری یک طلبه سرابی زاده ساکن کرج بود که جان خود را در طبق نجات همنوعانش در ساحل نوشهر گذاشت.
 

رحیم زمانی یکی دیگر از ناجیانی است که در این سانحه دردناک جان به جان آفرین تسلیم کرد. او که یکی از شاگردان مرحوم میلاد شیرزاد بود که به تازگی در آزمون حوزه علمیه پذیرفته و وارد حوزه علمیه شده بود . به گفته شاهدان عینی ، مرحوم رحیم زمانی در هنگام  وقوع حادثه در ساحل مشغول بازی فوتبال بوده و برای نجات جان غرق شدگان به دریا رفته است .

یاسر عالمیان از شاهدان عینی این واقعه که در ساحل نظاره گر این واقعه بوده گفت : "رحیم زمانی مشغول فوتبال بود و وقتی که دید چند نوجوان در حال غرق شدن هستند، به دریا رفت و چند نفر را از مرگ نجات داد و به ساحل رساند اما در نهایت گرفتار امواج و دریا طوفانی شد.احمدی ،رییس سابق ایمیدرو بمبی خبری را در مورد نفلین سینیت منفجر کرد او در اظهارات بی پروایش سخن از ناپدید شدن 5میلیون یورو از اعتبارات نفلین کرد موضوعی که اسلاف او در ایمیدرو هرگز به آن اشاره نکرده بودند این خبر در روزنامه های سراسری به طور گسترده ای منتشر شد اما از انجائیکه افکارعمومی شهر دیگر از شنیدن اخبار نفلین و وعده های سریالی درمورد آن خسته شده بودند این خبر بازتاب وسیعی در محافل عمومی به جز محافل خاص نیافت مضاف بر اینکه یک هفته بعد مدیر عامل وقت ایمیدرو از وصول طلب از پیمانکار با کمک دستگاه های قضایی و اطلاعاتی خبر داد و به نوعی ارزش این خبر کمرنگ شد.موفقیت جوان محقق سرابی نیز در شهرش گمنام ماند و کمتر ارگانی به انعکاس آن پرداخت خبر موفقیت دکتر امین بی غم دامپزشکی که مدت ها قبل علی رغم میل اش موفق به گرفتن بورس از دانشگاه ازاد سراب نشد و راه یاسوج در پیش گرفت 

محقق ایرانی از بافت جنینی گوساله پودر استخوان‌ ساز تولید کرد
 دانشیار بخش جراحی و رادیولوژی دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد موفق به ساخت پودر استخوان‌ ساز از صفحه‌ رشد جنین گوساله شد.
 به گزارش کرج رسا، دکتر امین بیغم صادق، دانشیار بخش جراحی و رادیولوژی
دانشکده‌ دامپزشکی دانشگاه شهرکرد، با استفاده از صفحه‌ رشد بافت جنینی
گوساله برای اولین بار در جهان موفق به تولید پودری استخوان ساز شد که باکاشت عضلانی در مدل حیوانی موش صحرایی، عضلات دیواره‌ شکم را به بافتاستخوانی تبدیل می‌کند.

به گفته‌  بیغم صادق، این پودر روند ترمیم شکستگی‌ های استخوانی را
سرعت می‌بخشد و عضلات را به بافت استخوان تبدیل می‌کند. این پودر براحتی از جنین‌ های جمع‌ آوری شده از کشتارگاه‌ ها تولید می‌شود و بسیار ارزان قیمت است.و آخرین خبری که متاسفانه کمتر به محافل عمومی راه یافت تشکیل گروه مردم نهاد رفتگران طبیعت سراب به سرگروهی خانم نرگس محبوبی و عضویت 81 نفر در آن بود
در حالی که بسیاری در تعطیلات نوروز راهی سفرهای تفریحی بودند این گروه علاقمند آستین همت بلند کرده و زباله های مراکز متعدد گردشگری در سراب را پاکسازی کرد
اجرای برنامه های پاکسازی بزقوش،رازلیق،الحق و نهال کاری بخشی از برنامه های انها بود...
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :