۱۳۹۴ شنبه ۵ ارديبهشت  - 2015 4 Saturday
آرشیو خبر آمار بازدید: 294 کد مطلب: 1543  

مانع تراشی دختران در ازدواج با تجرد حضرت معصومه(س) قابل مقایسه نیست

ایکنا
۱۳۹۳ جمعه ۷ شهريور ساعت 15:59

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی واعظ موسوی، استاد اخلاق، 

علل ازدواج نکردن حضرت معصومه(س): ازدواج در جایی واجب است که ترس به حرام افتادن وجود داشته باشد، ولی با این حال ازدواج با در نظر گرفتن معیارهایی که مهم‌ترین آنها هم کفو بودن است، در مبانی دینی از اهمیت و جایگاه ارزشمندی برخوردار است.

 شأن، منزلت و موقعیت معنوی و علمی حضرت معصومه(س) مورد تاکید است و ازدواج نکردن ایشان به سبب عدم علاقه مندی به ازدواج نبود بلکه برای ایشان همسری که بتواند هم کفو وی باشد وجود نداشت.

در زمان زندگی حضرت معصمومه(س) که همزمان با خلافت مأمون و هارون الرشید بود سرزمین‌های اسلامی توسعه یافتند ولی متناسب این توسعه سیاسی، اقتصادی، نظامی و جغرافیایی توسعه فرهنگی رشد پیدا نکرد و خلفا به فکر فرهنگ و اخلاق جامعه نبودند، بدین ترتیب سطح فرهنگ در میان مردم تنزل پیدا کرد و برای دختری همچون فاطمه معصمومه(س) با درجه والایی از شأن و منزلت همسر هم کفوی پیدا نشد.

ازدواج نکردن به شرط پاکدامنی قبول است

 ازدواج نکردن حضرت معصومه(س)  همراه با رعایت اخلاق و طهارت و پاکی fبود و  با عملکرد امروز برخی دخترانی که موفق به ازدواج نمی شوند قابل مقایسه نیست و متاسفانه امروز برخی از دختران که موفق به ازدواج نمی شوند ارتباط های بدون مرز با نامحرم را پیش روی خود قرار می دهند.

 عملکرد غلط برخی دختران در رابطه با ازدواج و ایجاد موانع بیجا در راه ازدواج مناسب نیست اگر فردی همسر هم کفو خود را نیافت ضرورتی برای ازدواج وجود ندارد و می‌تواند پاکدامنی پیشه کند اما نباید به بهانه‌های مختلف همچون تحصیل و اشتغال از ازدواج سر باز زند و خود را با عملکرد حضرت معصومه(س) مقایسه کند.

 اگر دختری سیره حضرت معصومه(س) را در ازدواج نکردن به دلیل نداشتن هم کفو در پیش گرفت باید از تمام اجزای این سیره که پاکدامتی ایشان است تبعیت کنند نه اینکه به بهانه ازدواج نکردن حضرت معصومه(س)، ایشان نیز از ازدواج سرباز زنند و خود را به امور دیگر مشغول کنند.

تربیت عقلانی دختران جای خود را به تربیت تحصیلی داده است

 تربیت عقلانی دختران امروز جای خود را به تربیت تحصیلی داده است و سبب ناکامی برخی از ایشان در ازدواج و زندگی خانوادگی شده است. برخی از دختران هیجان مدار و اسیر روابط عاطفی هستند.

: با وجود تمام نواقصی که در فعالیت‌های رسانه وجود دارد اما از نقش خانواده نیز نباید غافل شد امروز خانواده‌ها به بهانه عدم فرهنگسازی در جامعه از وظیفه اصلی خود که تربیت اسلامی فرزندان و آشناسازی آنان با نقش و وظایف خود در خانواده و جامعه است سر باز می‌زنند.

والدین از کودکی به فرزندان می‌آموزند که درس بخوانند، داشنگاه بروند تا صاحب شغل مناسبی شوند. ولی در این بین فراموش می کنند که به فرزند خود عبد خدا بودن را نیز آموزش دهند. دختری که از کودکی آیده ال خود را تحصیل دانشگاهی و اشتغال بداند تکلیف دختر بودن را از یاد می برد.

دختران را همچون پسران تربیت نکینم

 برخی والدین از اینکه دختر خود را همچون یک مرد تربیت می کنند احساس افتخار می کنند، غافل از اینکه دختر باید دخترانه تربیت شود و احساسات و عواطف آنان در خانواده پاسخ داده شود تا به بیرون از خانه راه پیدا نکند.رسول : مشکلات ازدواج زیاد شده مثل عدم امکان آشنایی و شناخت که خودش منجر به افزایش مهریه ها شده و مشکلات دیگر مثل مسکن و ماشین و جواهرات و لباس و تالار و شام و ...
امیر : فرهنگ چیزی نیست که سطحش در میان مردم تنزل پیداکند بلکه دچار تغییرات می شود و عبارتهایی مثل با فرهنگ و بی فرهنگ کاملا غلط است و همه جوامع و افراد دارای فرهنگ خاص خود هستند که ممکن است باب میل ما باشند یا نباشند
بهلول : مگر بعد از امام رضا امامان دیگرمان فرزندان لایق هم کفو حضرت معصومه را نداشتند و یا در کنار یاران واقعب امامان بزرگوار افراد فاضل دانشمند پاکباخته یافت نمیشد که هم کفو حضرت معصومه باشد پس چگونه دختران بقیه امامان ازدواج کرده در زمان حضرت امام عسگری پدر حضرت ولی عصر ع نرگس خاتون عمع اقا امام زمان مگر ازدواج نکرده بودند کمی این تحلیل قابل هضم نیست کاش بیشتر مسیر و زمان حوادث ان دخت ولی خدا بیشتر بررسی میشد
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :