۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۸ اسفند  - 2015 3 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1243 کد مطلب: 1672  

جایگاه انتخابات در نظام ولایی ایران/آیت الله هادی ملکوتی

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۵ آذر ساعت 09:59
آیت الله علی ملکوتی، استاد درس خارج حوزه 
 مشاوره و اعتنا به رأی مردم، سابقه تاریخی در بین نبی مکرم اسلام و ائمه اطهار دارد
.
 با توجه به دو گروه مخالف انتخابات در تاریخ، می توان گفت؛ به گواه تاریخ، گروهی که معتقد به دین و مذهب نبودند، حق انتخاب را از خود سلب می­ کردند و می­ گفتند که اگر انتخاب با خدا باشد، بندگان حق انتخاب نخواهند داشت. از طرفی، برخی از متدینین نیز انتخابات را مقابل نظر و مشیت الهی می­ دانند، از این رو در انتخابات شرکت نمی ­کنند و شرکت­ کنندگان در انتخابات را نیز مورد شماتت قرار می­دهند.

 بسیاری از بزرگان، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در انتخابات و اداره کشور دخالت نکردند و آن را مخالف خواست خداوند متعال می ­دانستند.

ا به جز باری تعالی، شخصی بر دیگران ولایت نداردوولایت خداوند متعال جعلی نیست، بلکه تشریعی است و تنها اوست که می­ تواند به بندگان خود امر و نهی کند. بنابراین او می­ تواند در مقام تشریع ولایت خود را واگذار به انبیاء عظام(علیهم­ السلام) کند.

ائمه اطهار(علیهم­ السلام) نیز با نص قرآن کریم، جانشیان به حق پیامبر(ص) هستند،وبه اعتقاد شیعیان، ولی­ فقیه و فقها نیز با نص روایات، جانشینان معین شده ائمه هدی(علیهم­ السلام) هستند و اطاعت از او همان اطاعت از انبیاء و امامان(علیهم­­ السلام) به شمار می­ آید.

مشاوره و اعتنا به رأی مردم، سابقه تاریخی در بین نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(علیهم­ السلام) دارد. حتی این بزرگواران نیز در کارها و تصمیم­ گیری­های خود با مسلمین و مردم مشورت می­ کردند تا از احتمال به اشتباه رفتن تصمیم خود بکاهند.

 مقبولیت، پشتیبان شرعی انتخابات است و مردم با اقبال عمومی خود در انتخاب رهبر و مدیر خود به آن مشروعیت می­ بخشند، وانتخاب ولی­ فقیه، کاری تخصصی است که تنها فقیهان می­ توانند فقیه مدیر، شجاع و آگاه خود را انتخاب کنند، همچنان که تنها پزشکان و مهندسان می­ توانند رییس نظام پزشکی و نظام مهندسی را انتخاب نمایند.

تشکیل شورای نگهبان و فقها و حقوقدانان آن را تضمینی بر تصمیم­ گیری­های نظام بوده ویکی از وظایف این شورا آن است که نظارت دقیقی بر صلاحیت کاندیداهای انتخاباتی بر مسند مورد نظر داشته باشد تا شخص غیرصالح نتواند بر کرسی تصمیم­ گیری کلان نظام اسلامی ایران نشیند.جعفرزمانی : با سلام خدمت حضرت آیت الله علی ملکوتی ، ضمن تشکر از مطالب خوب و مفید حضرت عالی . یادآوری مسائل اول انقلاب که همواره در تاریخ ماندگار هستند برای جوانانی که در آن زمان حضور نداشتند انشاالله که مفید واقع شود . متاسفانه بعضی از علمای حوزه علمیه در اوایل انقلاب به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه رای مثبت ندادند . در آن زمان که مرحوم حضرت آیت الله ملکوتی جزو کسانی بودند که در صف اول مبارزات ضد رژیم طاغوتی و مبارزه علیه اسکتبار جهانی به سرکردگی آمریکا بودند هم به نظام جمهوری اسلامی و هم به قانون اساسی رای مثبت دادند و در آن زمان عمل ایشان عمل صالح زمان و با ارزش بود . الان هم عده ای هستند که فکر می کنند اگر ولایت فقیه ایالتی شود خوب است در حالیکه وقتی در بین علما عقاید و نظرات متفاوتی وجود دارد این امر موجب اختلاف در بین آنها و مردم می شود . استکبار و در راس آن آمریکا که به اصل مترقی ولایت فقیه ایراد می گرفتند الان با افشای شکنجه در زندانهای آمریکا می گویند که رئیس جمهورشان دستور شکنجه را داده و برای جلوگیری از ترور این کارها مفید بوده . سوال این است اگر کار آنها درست بوده پس چرا کشورهایی که یک عده تروریست اجیر شده از طرف عربستان و اسرائیل به جان و ناموسشان تعرض می کنند و دولتشان به کمک مردم از خود دفاع می کنند ، فریاد اعتراض استکبار بلند شده و دم از حقوق بشر می زنند . پیامبر گرامی در جنگ احد با جوانان مشورت کردند و برخلاف نظر آن حضرت برای جنگ به خارج از مدینه رفتند و با اینکه این امر موجب شکست در آن جنگ شد ولی باز هم مجددا پیامبر با مشورت با یک عده از زخمیها دشمن را تعقیب کردند و از پشت به آنها حمله کرده و شکستشان دادند . در مسئله متخصص فرقی که وجود دارد اینست که در امر طبابت یا نظام مهندسی وقتی متخصص به بیمار نسخه می نویسد بیمار می پذیرد و انجام می دهد و نظری ندارد . ولی در نظام ولایت فقیه متخصص با بیمار یا مردم مشورت می کند و مردم حق اظهار نظر دارند . امیدوارم که موفق و پیروز باشید .
زمانی : با سلام فکر می کنم سخنان حضرت آیت الله علی ملکوتی باشد که شما اشتباها نام حضرت آیت الله هادی ملکوتی را نوشته اید ؟
حسین : با سلام مناسب است عرض کنم آیت الله علی ملکوتی و آیت الله هادی ملکوتی هردو نام یک نفر هست چرا که مرحوم حضرت آیت الله العظمی شیخ مسلم ملکوتی نام فرزند خودرا علی و لقب اش را هادی نهاده بودند با تشکر
سرابی : خداوند این عزیز را که یادگار پدر معظم اش می باشد حفظ و مردم سراب را قدردان این بزرگوار قرار دهد.
دانشجو : حضرت آیت الله ملکوتی افتخار سراب می باشند.مقاله بسیار عالمانه ای نوشته اند .حضرت ایشان از اساتید بزرگ حوزه ودانشگاه در قم المقدسه هستند.
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :