۱۳۹۳ جمعه ۲۹ اسفند  - 2015 3 Friday
آرشیو خبر آمار بازدید: 453 کد مطلب: 1734  

یاشاسین یاشاسین حسن آقانی/جعفر امین آزاد

۱۳۹۳ شنبه ۴ بهمن ساعت 15:31
در پی استقبال خوانندگان عزیز از "خاطرات یک مادر سرابی " و تماسی که بعضی از دوستان داشتند خاطره ذیل را هم خواستم به  تقدیم عزیزان کنم.
لازم به ذکر است هدف اینجانب از طرح  این خاطرات آن است که همشهریان عزیزو صاحبان ذوق و قلم با بهره گیری ازتجارب  سالخورگان و ریش سفیدان  بخشی از آثار فولکورولیک شهر عزیزمان سراب را ثبت کنند تا این گونه آثار ذی قیمت که سینه به سینه به دست ما رسیده از بین نرود و برای نسل های آینده حفظ گردد.
بد نیست گاهی هرچه تلویزیون و اینترنت و وایبر و ... را ببندیم و پای صحبت مادر بزرگ ها و پدر بزرگ ها بنشینیم و از خاطراتشان بشنویم و بخندیم  و لذت ببریم . این هم یکی از آن خاطرات است .
شاید خیلی ها یادشان بیاید قبل این حمام های عمومی که به نام "نمره " معروف گشته حمام های عمومی به صورتی بود که همه داخل یک محوطه استحمام می کردند و در آخر از طریق دوش هایی که تعبیه شده بودخود را تمیز  می کردند و بیرون می آمدند و قبل از آن نیز "دوش های " مذکور وجود نداشتند و حوضچه ای که آن ها را" خزنه " می گفتند وجود داشت و همه داخل آن می شدند و استحمام می کردند و بیرون می آمدند .
بر اساس این شعری که از مادرم شنیدم :
یاشاسین یاشاسین "حسن " آقانی "حسن " آقانی   
 دروازادا سالدروب نمره حامامی  نمره حامامی (آهنگ خاصی دارد )
چنین استنباط می شود اولین گرمابه ای که از حالت "خزینه " بودن بصورت "دوشی " احداث شده بود همین حمام حسن آقا که در کوچه دروازه بوده احداث شده باشد ؛ حمامی که امروز به عنوان موزه سراب از آن استفاده می شود .
و مردم قدر شناس و فهیم سراب برای قدر دانی از خدمات حسن آقا این شعر را در وصف  او سروده اند .که لابد البته ادامه داشته است  
ضمن اینکه امروز ه برای گرمایش از گاز شهری و گازوئیل و نفت سیاه و ... استفاده می شود قبل از آن از چوب و فضولات حیوانی مثل "کرمه " ، یاپپا " آزا" و ... استفاده می شد و طبیعی است که عده ای از این طریق امرار معاش کرده و بقول معرف نان در می آوردند . و پس از ظهور انرژ ی فسیلی عده ای از آن ها از کار خود بیکار می شدند و در این راستا بوده که این شعر و امثال آن را سروده اند :
 آی ایاق چی لار آی حامام چیلار               لوا قالدیلار تلنبارچیلار(1)

شاد اولون شاد یاشیون منتظر نظراتتان هستم "امین ازادی"

(1)حمام های قدیم تلنباری داشتند که از طریق آن ها آب حمام را گرم می کردند .


علیرضا صدیقی : روح مادر گرامی آقای امین آزادی شاد،خواندن این مطلب برای من خیلی خاطره انگیز و جالب شد چون یکی از همین حمام های خزینه یا خزنه را پدر مرحوم من در روستای خودمان سردها ساخته بود و تا سال1352 که من دانش آموز پنجم ابتدایی بودم مورد استفاده قرار میگرفت و دقیقا با همان فضای نقل قول شده .
sh.m : روح شاد و یادش همیشه گرامی.............خیلی زیبا و جالب بود...
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :