۱۳۹۳ پنج شنبه ۲۸ اسفند  - 2015 3 Thursday
آرشیو خبر آمار بازدید: 211 کد مطلب: 1783  

یک منتقد اجتماعی مطرح کرد:توسعه صنعتی سراب،سرابی بیش نیست

۱۳۹۳ سه شنبه ۱۲ اسفند ساعت 17:02
یک منتقد اجتماعی مطرح کرد: توسعه سراب از گذر صنعت و گردشگری ممکن نیست
 
یک منتقد اجتماعی شهرستان سراب که نخواست نامش ذکر شود در کارگروه مشاوره ای خانه ملت سراب گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی که دارد نمی تواند یک شهر صنعتی و گردشگری باشد.
 
وی تنها راه توسعه شهر را توجه به مسائل زیربنایی در حوزه کشاورزی و دامپروری عنوان کرد و افزود: اگر قراراست تمام هم و غم مسئولان به مسائل صنعتی صرف شود از بخش های زود بازده غافل خواهیم شد در صورتی که توسعه سراب با توجه به اینکه دشتی هموار و منابع آبی و حاصلخیز داشته از منظر این حوزه قابل تحقق است.
 
این منتقد اجتماعی با بیان ادله خود در نفی امکان صنعتی شدن سراب مدعی شد: منطقه صنعتی با یکسرس فاکتورهایی معنا پیدا میکند که در سراب ایجاد این فاکتورها دشوار و وقت گیر خواهد بود راه آهن،فروردگاه، و .. و در حوزه گردشگری سراب نه شهر مرزی است و نه ساحلی و منطقه ای سردسیری و نیز مشکلات دیگر که امکان توریستی شدن سراب را ناممکن میسازد.

وی با بیان اینکه اکثریت شغل مردم منطقه کشاورزی است ابرازداشت: در زمینه کشاورزی به دانش فنی و انتقال تکنولوژی هم نیازنداریم چرا که میتوان با اندک توجهی به ایجاد و ارتقا مکانیزاسیون در حوزه کشاورزی و صنعتی کردن آن همت گمارد.
این منتقد در عین حال تصریح کرد: این مطالب به معنای دورریختن کارهای صورت گرفته در حوزه صنعت و گردشگری نیست بلکه موضوع حرکت تمام وقت مسئولان در این حوزه است که در اینصورت سراب همینی خواهد بود که هست....


داود رافعی : با سلام و احترام به آراا و نظرات کارشناسان و همشهریان عزیز د در پاسخ به نظر این کارشناس محترم باید عرض کنم که دامپروری و کشاورزی جدای از صنعت نمی باشد و دلیل عمده آن اینست که محصولات این رشته چگونه به بازار مصرف خواهد رسید آیا بدون تولید و صنایع لبنی میتوان به هدف رسید؟ و .... و آیا میتوان توسعه را تقطیع کرد؟ و یک بخش و یا چند بخش از آنرا نادیده گرفت؟ ولی میتوان اولویت بندی کرد و به مرور زمان به هدف رسید. و باید عرض کنم که آبهوای سراب از فروردین ماه تا اواخر مهر یکی از بهترین آب و هوای مناسب برای گردشگری است و در زمستان نیز بدلیل سردسیر بودن منطقه استعداد زیادی برای ورزشهای زمستانی دارد. ونیز بدلیل قرار گرفتن در جوار شهرهای سرعین و اهر و کلیبر وجنگلهای ارسباران و رشته کوههای بزقوش و سبلان و ... و دهها و دیگر یکی از جذاب ترین مناطق توریستی کشور میباشد. کافیست این نکته را در نظر بگیرید که در فصول بهار و تابستان در مقایسه با استانهای شمالی کشور منطقه ما فاقد شرایط شرجی و رطوبی است ! امیدوارم از تفکر مکانیکی بتوانیم رهایی یابیم!!!!
مهدی مستفید : سراب فردا با سلام اعتبار سخن به سخنران است منتقدی که نمی خواهد نامش فاش شود سنگی در تاریکی پرتاب می کند. حداقل انتظار از آنان که خود را صاحب نظر در تعریف تز توسعه می دانند این است که از افشای نام خود ابا نداشته باشند تا ناقدان نظر آنها نیز مخاطب خود را بشناسند
محسن : با نظراین منتقداجتماعی موافقم.نه تنهاسراب که کشورما ظرفیت صنعتی شدن راندارد کارخانه های اتومبیل سازی مشت نمونه خروارند
جواد : علت عقب ماندگی ما همین افراد تنگ نظر و به اصطلاح کارشناس میباشد چرا یزد کویر و کرمان پیشرفت کرده اند
محبوب عاشری : ضمن احترام به نظر این کارشناس محترم کارگروه مشاوره ای باید بگویم اولا درارائه نظریه کارشناسی صاحب نظر باید به تمامی امکانات وپتانسیل های موجود در یک منطقه از قبیل آمار فعالیت های شغلی وکسب وکار وتخصص وتحصیلات ساکنین وبخصوص جوانان آماده به کاروسایر امکانات موجوداشراف کامل داشته باشد وتنها شغل آباد واجدادی محل راملاک تصمیم گیری قرار ندهد ثانیا امکاناتی که امروز باتوجه به بکر بودن شهرستان سراب وجودداردمیتواند براساس نیازهای مردم منطقه وسایر مناطق کشور وحتی نیازهای مردم کشور های همجواربه یک منبع عظیم تولید سرمایه وایجاد اشتغال به جوانان تحصیل کرده ومتخصص در رشته های مختلف علمی تبدیل شود یکسونگری وایجاد یاس وناامیدی در ارائه نظریه منصفانه نبوده ومشاوران محترم کارگروه تکلیف بزرگی در این مورد بر دوش دارند به امید پیشرفت روز افزون شهرمان سراب.
داور سلیمی : نگاه تک بعدی به شهرستان در شان گروه مشاوران خانه ملت نیست. اینگونه نگرشها، نشانگر عدم آشنایی حتی نسبی از ظرفیتهای بالقوه شهرستان دارد. امروزه صنعت توریسم حداقل 20 شاخه فعال دارد که شهرستان سراب در اکثر حوزه های توریستی توانمندی های قابل توجهی را دارا می باشد. این توانمندی عظیم باعث گردید تا با زحمات چند ماهه مسئولین دلسوز اجرایی شهرستان، توسعه گردشگری سلامت بعنوان یک هسته کلیدی مستقل در سند تدبیر توسعه استان در استانداری به تصویب کارشناسان امر برسد. اینگونه نگرش های شخصی، در حق کارشناسان و مسئولان برنامه ریزی شهرستان و استان، کم لطفی فاحشی بشمار می رود. این به اصطلاح صاحبنظر محترم، بهتر بود خود را معرفی می کرد و قبل از اعلام نظر در مورد شهر مرزی بودن سرعین، کندوان، و ... اندکی تامل می فرمود. مشاوران صاحبنظر بهتر است بجای ایجاد موانع فکری، راهکارهای حل موانع سرمایه گذاری شهرستان را شناسایی و به متقاضیان سرمایه گذاری و مسئولین در این مورد یاری نمایند؛ و الا همان بهتر که نظر هم ندهند. ذر سالهای نزدیک پیشرو در مورد تفکرات و عملکرد ما، قضاوتهای عمیقی صورت خواهد گرفت. امیدوارم در پیشگاه نسل آینده روسفید زمان بوده باشیم. بعونک یا الودود
قهرمانی : آقای منتقد عزیز شما با نادیده گرفتن فاکتورهای پیشرفت سراب در واقع نوعی بی تفاوتی را به طرح هایی مثل راه آهن و …. نشان نمیدهید.؟ در حالی که دشت هموار و آب فراوان خود نیز از فاکتورهای مهم توسعه گردشگری نمی باشد؟؟ دوست منتقد ما مگر به توسعه شهرستان نباید همه جانبه توجه کرد؟؟؟ اصلا توسعه یک جانبه امکان پذیر هست؟؟؟ مگر تا بحال مسئولان در حوزه گردشگری از خود فعالیت مفیدی ارائه داده اند که جنابعالی آن اندک فعالیت را هم منع میکنید و توسعه را بسوی کشاورزی سوق میدهید. البته ای کاش در این عرصه توسعه مد نظر جنابعالی صورت بگیرد. ولی با اندکی مطالعه و مقایسه با شهرهای گردشگر پذیر هم در خواهیم یافت که نیاز شهرستان توسعه همه جانبه هست. مگر گردشگر نمیتواند نبض بازار نیمه جان شهرمان را به حرکت در بیاورد؟؟؟ کاش دوستان کارشناس جوانب امر را خوب سنجیده بعد اظهار نظر نمایند/ میفرمایید سراب همینی که هست میدانید چرا؟؟؟ میدانم که دلیلش را خوب میدانید که چیست ولی به خاطر ملاحظه کاری هایی که دوستان عزیز دارند از بیان آن عاجزند. کاش دنبال چراهای عقب ماندگی شهرمان باشیم که در اینصورت می توانیم گام موثری را در جهت توسعه سراب برداریم.
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :