۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ فروردين  - 2016 4 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2802 کد مطلب: 1832  

قاقاننه در سراب شمعی است برای فرزندانش.....

۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۹ فروردين ساعت 12:03

15 سال است فرزندانم چون پروانه به دورم می گردند

سراب فردا:پیوند با خویشاوندان و نیکی به آنان به ویژه پدر و مادر،از راه های مهم رشد و تعالی و تقرب به خدای سبحان است که پس از ایمان به خدا از بافضلیت ترین اعمال دینی به شمار میرود(الکافی ،ج2ص 157)

احسان به والدین چنان مهم است که حتی شرک انها مانع احسان به آنان نیست و حتی تشکر از انها در ردیف شکر الهی قرارگرفته است ایات و روایات مختلف بهترین گواه اهمیت نیکی به پدر و مادر است.

متاسفانه با رسوخ فرهنگ غرب که در آن فرد اصالت دارد و خانواده از ارزش های واقعی اش تهی شده،برخی خانواده های ایرانی نیز با تقلید از فرهنگ غرب به والدین خود در ایام پیری و تنهایی و نیازمندی توجه زیادی نشان نمی دهند و حتی با بی رحمی فضای فیزیکی خانه را از نعمت وجودآنها محروم می کنند و سراغ خانه سالمندان می رونددر حالی که مادران و پدران جوانی خود را اهدا کرده اند تا فرزندان خود را به بارآورند...
زمانی نه چندان دور مادربزرگ ها و پدربزرگ ها بهترین مربی و آموزگار فرزندان و کودکان خانواده بودند،اولین آموزه های انها نیز نماز و قران و ترویج فضایل اخلاقی بود.

به سراغ پیرزن سرابی رفتیم که هرچند که فرزندی به دنیا نیاورده اما مهر مادری اش فرزندان همسرش را سیراب کرده  و الحق که فرزندانش حق مادری اش را ادا میکنند،  پروانه دار دور او می گردند و فضای خانه به برکت وجودی او گرمی و صفا گرفته است.

نامش گلی  محمدی است،هرچند که شناسنامه رسمی او سال 1299را سال تولد او اعلام می کند،ولی گلی خانم سرابی که در محله ایلانلوی شهر سراب زندگی می کند و در میان اهالی محل به قاقا ننه مشهور است،برخلاف برخی خانم ها که سعی در کتمان سن واقعی شان می کنند عنوان می کند که شناسنامه او را شوهرش بعد از عقد از ثبت احوال گرفته و در آن زمان داشتن شناسنامه مخصوصا برای خانم ها زیاد مرسوم نبود ،با این حساب این پیرزن سرابی بازمانده از قرن 13هجری شمسی ،به احتمال زیاد 110سال دارد....

با آنکه 15 سال است شوهرش به دیار باقی شتافته و او بیش از 20سال است بینایی چشمانش را از دست داده اما همچنان فرزندان او همچنان پروانه وار دور او می گردند و برکت زندگی خود را مدیون دعاهای خیر او می دانند.

وقتی که وی از داشتن بچه محروم شد و نتوانست فرزندی به دنیا بیاورد،با پیشقدمی و
اصرارش شوهرش همسر دومی اختیار کرد که سه فرزند به دنیا آورد اما او هرگز برای فرزندان او نامادری نکرد  این پیرزن سرابی ،در حالی که ذکر خدا ورد زبانش بودبه خبرنگار فارس در سراب گفت: خداوند به همه بچه هایم عمر باعزت و برکت عطا کند ،همواره در سر نمازهایم از ته دل برای آنها دعا می کنم.

وی اظهارکرد: از وقتی شوهرم از دنیا رفت ،هیچ وقت احساس تنهایی نکردم ،و حتی با تلاش تنها پسرم با مرمت و بازسازی  خانه قدیمی مان،اتاقی در طبقه هم کف با تمام امکانات در اختیارم قرارگرفت و نوه ام و همسر مومنش  که در طبقه بالایی ساختمان زندگی می کند همواره همدم و مونس تنهایی هایم هستند.
او به گرمی از عروس هایش یاد کرد و گفت: هیچ فرقی بین انها و دخترانم احساس نکردم.

قاقاننه سرابی به جوانان توصیه کرد: هیچوقت خود را از نماز قران و عزاداری افا اباعبدالله دور نکنند که در این صورت برکت از زندگی آنها می رود.وی گفت:در ایام محرم چند روزی مجلس روضه و عزا برپا می کند ودلش آرام می گیرد.

حیدر نوازی فرزند ارشد این پیرزن سرابی گفت: اکنون 15 سال است که در کنار مادر احساس آرامش می کند و دعای خیر او را مایه برکت می داند.

وی با اظهار تعجب از اینکه در جامعه اسلامی و ایرانی برخی فرزندان در فضای خانه های خود جایی برای والدین پیدا نمی کنند و آنها را به سرای سالمندان می فرستند اظهارکرد: خانه سالمندان در ایران به جز نگهداری از سالمندان بی سرپرست  معنا ندارد و فرزندان که زمانی از فداکاری های پدر و مادر برخوردار بودند باید اندکی در دوران کهنسالی و نیازمندی برای والدین خود فداکاری کنند


س.رازلیق : مادر یعنی بهانه بوسیدن خستگی دستهایی که عمری به پای بالیدن تو چروک شد ! مادر یعنی بهانه در آغوش کشیدن زنی که نوازشگر همه سالهای دلتنگی تو بود ! مادر یعنی باز هم بهانه مادر گرفتن . . .?? چه تاثیر دلنشینی دارد " غصه نخور ، درست میشود " گفتن های مادر ، اثرش را هزار قرص آرامبخش قوی ندارد . آنقدر مشغول بزرگ شدن هستیم که گاهی فراموش میکنیم پدر و مادرمان در حال پير شدن هستند !
سیروس : واقعا معرکه هستش.مهرمادری یعنی این
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :