۱۳۹۵ چهارشنبه ۲ تير  - 2016 6 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 2120 کد مطلب: 193  
دغدغه فروش سیب زمینی کاران

محصول عمده کشاورزان سرابی همچنان ارزان و کم مشتری

مهر ..عکس و گزارش جواد عباس زاده
مهر ماه که فرا می رسد، خبرهای سیب زمینی و میزان قیمت و تعداد مشتریان خریدار این محصول در صدر صحبت های محفلی و خانوادگی یسیاری از سیب زمینی کاران منطقه سراب قرار می گیرد .دغدغه اینکه دسترنج کشاورزان به قیمت عادلانه و مناسبی به فروش برسد.
۱۳۹۱ يکشنبه ۱۶ مهر ساعت 06:45سیب زمینی از محصولات استراتژیک  بوده و تقربیا سفره ای را نمی توان یافت  که در حداقل یکی از وعده های غذایی سیب زمینی در آن غائب بوده باشد،این محصول در بسیاری از نقاط آذربایجان  تامین کننده معیشت و روزی مردمان این مناطق است.

مهر ماه که فرا می رسد، خبرهای سیب زمینی و میزان قیمت و تعداد مشتریان خریدار این محصول در صدر صحبت های محفلی و خانوادگی یسیاری از سیب زمینی کاران منطقه سراب قرار می گیرد .دغدغه اینکه  دسترنج کشاورزان به قیمت عادلانه و مناسبی به فروش برسد.

مسعود محمدیان ،مدیر کل جهاد کشاورزی استان در این زمینه گفت: همه تلاش مسئولان آن است که کشاورزان سیب زمینی کار آسیب نبینند.

وی افزود: تلاش می شود تا در اسرع وقت ضمن مذاکره و مکاتبه با وزیر صنعت،تجارت و معدن زمینه اعطای یارانه های صادراتی و نیز حمل و نقل فراهم شود تا از این طریق بازار فروش محصول سیب زمینی رونق بگیرد.

این مقام مسئول همچنین خواستارخرید بیشتر این محصول از کشاورزان منطقه از سوی شرکت های صادراتی شد.

سید مهدی بنی فاطمه بخشدار مرکزی سراب نیز با اشاره به اینکه معیشت  شمار قابل توجهی از خانواده های منطقه سراب با فروش سیب زمینی تامین می شود قیمت های فعلی بازار را مناسب ندانست و گفت: اگر نگوییم کشاورزان بعد از تحمل زحمت کشت،و برداشت زیان نمی بینند با این وضع سودی هم  به دست نمی آورند.

وی خواستار خرید عادلانه سیب زمینی از سوی شرکت صادراتی طرف قرارداد از همه مناطق و روستاهای شهرستان سراب شد.

ابراهیم فریاد خواه بخشدار بخش مهربان نیز گفت: کشاورزان بعد از زحمت یکساله چشم انتظار فروش عادلانه محصول خود و تامین نیازهای معیشتی خود هستند.

وی تاکید کرد: اگر قیمت سیب زمینی مناسب نباشد اقتصاد اکثر خانواده ها دچار آسیب می شود.

حسین رضا یی ،کشاورز 35 ساله اهل سراب که مشغول جمع آوری محصول سیب زمینی خود بود گفت: شب و روز کار می کنیم و آسایش نداریم و منتظر همین ماه هستیم تا حساب های خرج کرده خود را تصفیفه کنیم ،اگر مشتری خوبی برای خرید محصول خود پیدا نکنیم دلسرد خواهیم شد.

ابراهیم فرقانی،مدیر جهاد کشاورزی سراب گفت: در سال زارعی 90-91سطح زیر کشت سیب زمینی در سراب 3هزار و 830هکتار و با میانگین تولید 32تن در هرهکتار می باشد.

وی افزود: پیش بینی می شود122هزار و 560تن سیب زمینی در منطقه سراب  برداشت شود که با احتساب کاهش تولید در نتیجه حوادث ،عوامل قهری،و خودمصرفی و ضایعات تولید شهرستان 100هزارتن باشد.

مدیر جهاد کشاورزی سراب یاداورشد: این میزان سیب زمینی باید به بازارهای دیگر شهرستان ها و استان های کشور و یا خارج از کشور ارسال شود.

قهرمانی،مدیر عامل شرکت صادراتی براداران قهرمانی ،گفت: ما روزانه 50-60 تن سیب زمینی از قرار هر کیلو 240تومان خریداری می کنیم و قرار شده  میزان خرید خود را به 80تن افزایش دهیم.

وی یاداورشد: معیارهای صادراتی در خرید محصول مد نظر بوده و باید سیب زمینی خریداری شده با این معیارها همخوانی داشته باشد.

قهرمانی تصریح کرد: متاسفانه کشاورزان با شنیدن اینکه ما مشتری خرید هستیم قیمت محصول خود را بالا می برند.

غلامرضا اقبال، کشاورز ساکن روستاهای اطراف سراب با انتقاد ازاینکه هزینه های تولید بالا رفته ولی قیمت سیب زمینی با سال های قبل فرقی نکرده گفت: دولت باید این محصول را با قیمت عادلانه و کارشناسی خریداری کند.

وی افزود: در نخستین گام باید بذر تهیه شده از طرف کشاورزان به صورت قرنطینه شده و با نظارت جهاد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرارگیرد.

او یاداورشد: در حال حاضر زارعان با سلیقه خود و با تحمل هزینه های زیاد بذر خود را از همدان و اصفهان خریداری می کنند.

یک کشاورز دیگر گفت: سیب زمینی های به فروش نرفته خود را مجبوریم به دامداری ها بدهیم چراکه هزینه های نگهداری آن  بالاست.

داود رفیقی رییس اداره صنعت ،معدن و تجارت نیز نبود صنایع تبدلی در منطقه را از علت های اصلی مشکل بازاریابی سیب زمینی در سراب عنوان کرد.

ابراهیم فرقانی مدیر جهاد کشاورزی سراب نیز نبود اتحادیه سیب زمینی کاران در شهرستان و عدم وجود شرکت های صادراتی منسجم مقیم در منطقه را از مشکلات اصلی دانست و گفت: سازمان کشاورزی استان سالانه با هدف افزایش کمی و کیفی تولید سیب زمینی نظارت بر مزارع،اموزش کشاورزان ،استفاده از بذر اصلاح شده،و اجرای عملیان نوین زراعی در تولید سیب زمینی را در برنامه های خود دارد.ضمن اینکه تسهیلاتی نیز از طریق بانک کشاورزی پرداخت می شود.

رضا دادخواه رییس اداره دامپزشکی سراب در پاسخ به سئوالی در مورد خواراک سیب زمینی برای دام ها گفت: اگر چه کشاورزان از روی ناچاری سیب زمینی های مازاد و بعضا آفت زده خود را به دام ها می دهند ولی در جیره معمولی دام سیب زمینی به علت اینکه ماده قندی بوده و مصرف زیاد ان به اسیدوز در دام منجر می شود توصیه نمی شود.

یک مهندس کشاورزی نیز در مورد ضایعات سیب زمینی گفت: عدم جمع آوری بقایای آلودگی از مزرعه،عدم رعایت تناوب کشت،استفاده بی رویه از کودهای ازته،استفاده از کودهای دامی نپوسیده و عدم مدیریت علف های هرز از فاکتورهای مهم ایجاد ضایعات در سیب زمینی است.

داود کشاورز ساکن روستای شیره جین در محل زمین زارعی خود با نشان دادن سیب زمینی های بر زمین مانده گفت: 370تومان برای هرکیلو بذر و نیز 35هزار تومان برای هرکیسه کود سیاه و 28هزارتومان برای هر کیسه کحود سفید داده است.

وی با احتساب هزینه های کارگر و آب از زیاندار شدن خود خبرداد و اظهارکرد: یک هفته است محصولش روی زمین مانده دریغ از یک مشتری.

کشاورز دیگری گفت: چرا سیب زمینی مشمول کالاهای دیگر نمی شود که هرسال قیمتشان متفاوت از سال قبل می شود.

به هرحال انتظار میرود که با برنامه ریزی مناسب مسئولان مربوطه و همکاری کشاورزان تا دیر نشده فکری به حال دسترنج یکساتله سیب زمینی کاران سراب کرد.
,


نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :