۱۳۹۵ سه شنبه ۱۹ مرداد  - 2016 8 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1624 کد مطلب: 2030  

حاشیه نشینی 30 درصد جمعیت شهر سراب+تصاویر

۱۳۹۴ يکشنبه ۲۵ مرداد ساعت 10:00

30درصد جمعیت شهری سراب در سکونتگاههای غیررسمی سکنی گزیده اند/عزم شورای شهر سراب برای ساماندهی مناطق حاشیه نشین

اختصاصی سراب فردا:شهرستان سراب از جمله شهرهای ا ستان آذربایجان شرقی می باشد که بخش قابل توجهی از جمعیت شهرنشین آن در مناطق حاشیه ای و مناطقی که سکونت گاههای غیررسمی نامیده می شود سکنی گزیده اند

این سکونت گاهها به مناطقی گفته می شود كه مهاجرین روستایی و محرومان جامعه شهری را در خود جای داده وخارج ازبرنامه ریزی رسمی وقانونی توسعه شهری، عمدتاً بدون مجوز در درون یا خارج از محدوده قانونی شهرها به وجود آمده است.

فقدان سند مالكیت رسمی ومحرومیت از خدمات وزیرساخت های شهری از شاخص های آن میباشد.


مرتضی اعیانی شهردار سراب به خبرنگار ما  گفت:طرح ساماندهی سکونت گاههای غیررسمی در شهر سراب مدتی ست که در دستور کار شهرداری و شورای اسلامی شهر قراردارد و در این زمینه تاکنون بیش از 7محل شناسایی شده است.

شهردار سراب از اقامت حدود30درصد از جمعیت شهری سراب در سکونت گاههای غیررسمی خبرداد و افزود: 40هکتار ازاراضی با جمعیت حدود 15هزارنفر در شهر سراب در خانه های احداثی غیررسمی زندگی میکنند.

اعیانی با تشریح برنامه های شهرداری سراب اظهارکرد: مهندس مصطفایی , مدیر کل دفتر توانمندسازی وساماندهی سکونت گاه های غیر رسمی کشور و دکتر محمد زاده رییس اداره بافت فرسوده آذربایجانشرقی در تابستان 93 با بازدید از مناطق اقامتی غیررسمی در سراب برای همکاری و تهیه طرح جامع ساماندهی سکونت گاههای غیررسمی قول مساعد داده اند.

شهردار سراب از منطقه لاله قباد و گلیک اباد بهعنوان مهمترین سکونت گاههای غیررسمی سراب نام برد و تصریح کرد:ارایه خدمات عمومی وبهینه سازی خدمات در این مناطق عملا امکان پذیر نبوده و شهرداری با چالش های مهمیدر این مورد روبرو می باشد.

رحمان خاطری رئیس سابق دادگستری سراب  گفت: متاسفانه حاشیه نشینی و سکونت گاههای غیررسمی موجب به وجود آمدن وایجادمعضلات اجتماعی و ناهنجاریهای مختلف در کشور شده است.


وی با اشاره به اینکه به دلیل عدم رعایت حریم های قانونی و ساخت و سازهای غیر استاندارد و تجمع انسانی در برخی خانه ها بستر برای جرم و مسائل خلاف شئونات اخلاقی فراهم می شود ابرازداشت: متاسفانه در شهرستان سراب نیز این مناطق از سوی مجرمان هدف گذاری شده وارتکاب   جرائمی چون فروش مواد مخدر ونیز مسائل اخلاقی مشاهده می شود.

رئیس حوزه قضایی شهرستان سراب را از جمله شهرهایی عنوان کرد که بیشترین پرونده تخلفات ساختمانی دارد.

وی همچنین یاداورشد: ساخت و سازهای غیرقانونی وعدم رعایت حریم ها در این مناطق موجب بالارفتن تعداد پرونده های مطروحه در ماده 17شهرداری شده و مشکلاتی را برای دستگاه قضایی ایجاد می کند.

فرهاد وفوری رئیس شورای شهر سراب گفت: متاسفانه دراین سکونت گاهها شاهد ساخت و سازهای غیر قانونی هستیم که تبعات و مشکلات بسیاری رابرای حوزه شهری فراهم می سازند.

وی به ایرادات اساسی استحکام ساختمان ها،عدم رعایت حدود،ایجاد سد معبر در این مناطق اشاره کرد و گفت:شکل گیری مناطق ارگانیک و بدون نظم و برنامه،وجود معابر تنگ،محروم بودن از خدمات محله ای مانند فضای سبز ،آموزشی و بهداشتی و مشکل سیتم فاضلاب شهری از ویژگی های عمده سکونت گاههای غیررسمی میباشد.


رئیس شورای اسلامی شهر سراب به تمهیدات شورای شهرسراب برای ساماندهی این مناطق اشاره کرد و گفت:برای زمین های تفکیکی در سال 93حدود 5 درصد تفکیک عوارض در

 نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه ساماندهی زمین های قولنامه اینیز از جمله برنامه های شورای شهر است ابرازداشت:از شهروندان درخواست می کنیم تااز خرید زمین های فاقد سند مالکیت رسمی خودداری کنند .

وفوری از سودجویی برخی افراد در فروش زمین های قولنامه ای خبرداد و افزود: متاسفانه این افراد با سودجویی وتفکیک غیرقانونی وفروش زمین ها عوارض و مشکلات عمده ای برای خریداران ایجاد می کنند.

رئیس شورای شهر سراب در عین حال بر آمادگی کامل شورای شهر برای ساماندهی مناسب سکونت گاههای غیررسمی تاکید کرد.

وحید یحیوی آذر کارشناس سکونت گاههای غیررسمی شهرداری سراب در مورد شکل گیری سکونت گاههای غیررسمی در سراب گفت:مهاجرت و تمایل به یکجا نشینی،ادغام منطقه روستایی به شهر و نداشتن همخوانی با زندگی شهری،ترجیح زندگی قبلیه ای ،وجود زمین های ارزان در مناطق حاشیه ای و عدم نیاز به مراجعه به ارگان های دولتی جهت مجوزهای ساخت را از جمله دلایل شکل گیری سکونت گاههای غیررسمی عنوان کرد.

جعفر یکی از ساکنان مناطق حاشیه ای در سراب گفت:ترس از شهرداری و بوروکراسی اداری و نداری و فقر باعث شده تا ساکن این منطقه شوم.

وی با قبول اینکه تبعات ناگوار اجتماعی او وخانواده اش را تهدید می کند اظهارکرد: وقتی قیمت زمین در شهر سراب به عرش رسیده چاره ای ندارم که زمین غیررسمی با قیمت نازل را خریداری کنم .

به هرحا ل به نظر می رسد که مسئولان شهرستان سراب عزم خود را جزم کردند تا راهکاری مناسب برای معضل حاشیه نشینی در سراب بیابند.وشایسته است تا مردم نیز مسئولان را در این زمینه همراهی کنند.یحیوی آذر : با عرض تشکراز جناب آقای عباسزاده به اطلاع همشهریان عزیز می رساند قرارداد با شرکت مشاور برای تهیه طرح برای سکونت گاههای غیر رسمی شهر سراب به منظور بازآفرینی این گونه مناطق بسته شده است، و پس از تهیه طرح در طول یک سال آینده انشالله اقدامات لازم در جهت ساماندهی اینگونه مناطق صورت خواهد گرفت.
همشهری : وقتی شهرداری فقط فکرش بزرگنمایی و رسیدگی به مناطق پیشرفته ودر حال پیشرفت باشه بیشتر از این نباید توقع داشت که ورودی شهر مثل یک روستا باشه اوین ربطی به طایفه نداره متاسفانه در سالهای اخیر حاشیه شهر کلا از یاد مسئولین محترم رفته وهمه امکانات در یکجا مثل شهرک گلها تجمیع شده وادارات، پارکها ،مناطق تفریحی همه در یک قسمت گنجانده شده است و ادارات و نهاد های دیگر هیچ تمایلی به خرید زمین وتفکیک در مناطق عقب افتاده شهر ندارند لذا شهرداری محترم میتواند با کمتر کردن بوروکراسی اداری و قرار دادن امتیازات خاص برای مناطق محروم زمینه پیشرفت این مناطق را فراهم آورد
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :