۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ فروردين  - 2016 4 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1491 کد مطلب: 2052  

گفتگوی خواندنی آناج با رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان در آذربایجان شرقی

۱۳۹۴ يکشنبه ۸ شهريور ساعت 09:59

گروه سیاسی آناج: «امام خمینی (ره): "تضعیف و توهین به فقهای شورای نگهبان امری خطرناک برای کشور و اسلام است." 1363/2/25

امام خامنه‌ای (حفظه الله): "این نهاد (شورای نگهبان) بر اساس قانون، موظف است از ورود ناخالصی‌ها به ارکان نظام جلوگیری کند و اگر شورای نگهبان این وظیفه را بر عهده نداشت، یقینا نظام دچار مشکلات فراوان می‌شد." 1379/4/28

اخیراً رئیس دولت دولت تدبیر و امید، در نشست مشترک هیأت دولت و استانداران، مطالبی را در خصوص شورای نگهبان و نحوه تایید صلاحیت ها مطرح نمود که واکنش بسیاری از نخبگان سیاسی کشور را در پی داشت.

روحانی که خود یک حقوق دان است و پیش تر نیز گفته بود من سرهنگ نیستم و یک حقوق دانم، نظارت استصوابی شورای نگهبان را زیر سوال برده و  با این موضع بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان را به چالش کشید.

این اظهار نظر روحانی بهانه ای شد تا گفت و گویی ویژه با رئیس دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان، زیر نظر شورای نگهبان ترتیب دهیم.

عباسعلی اسدی مقدم، در این گفت و گو با صبر و حوصله و با زبانی صریح پاسخگوی مسائل مربوط به حوزه کاری خود بود که در ادامه می خوایند:

آناج: جنابعالی هم در جریانید که اخیراً مباحثی راجع به وظایف شورای نگهبان توسط هیئت اجرایی یعنی دولت مطرح شده است، لطفا بفرمایید وظایف شورای نگهبان در چه حوزه هایی است؟

شورای نگهبان همواره براساس قانون اساسی و قانون مصوب مجلس عمل می کند که مواد 91 تا 99 در رابطه با تشکیل شورای نگهبان است و نحوه تشکیل آن در ماده 91، مدت زمان انتصاب آنها در ماده 92، الزام حضور آنها در تمام مصوبات مجلس در ماده 93، ضروریت ارجاع تمام مصوبات مجلس به شورای نگهبان و تایید آن توسط این شورا در ماده 94 مطرح شده است. طبق اصل 95 شورای نگهبان دو روز تا شش ماه فرصت دارد مصوبات مجلس را بررسی کند و بازگرداند؛ اصل 96 بیان می کند که چه کسانی شرایط عدم تایید مصوبات مجلس را دارند و طبق اصل نود و هفت تشکیل جلسه مجلس بدون حضور اعضای شورای نگهبان قانونی نیست؛ یعنی مجلس در صورت حضور اعضای شورای نگهبان رسمیت می یابد.

باید مردم به قانون آگاه باشند تا افراد پست سوء استفاده نکنند

اصل 98 نیز تفسیر قانون اساسی را بر عهده ی شورای نگهبان قرار داده است و فرد دیگری حق تفسیر قانون اساسی را ندارد. در واقع قانون با این پیشبینی قصد جلوگیری از هرج و مرج را دارد. پس به فرد دیگری ربطی ندارد که فلان تفسیر از کجاست چون این وظیفه را خود قانون بر عهده شورای نگهبان قرار داده است و مردم باید به قانون آگاه باشند تا عده ای افراد پست سوءاستفاده نکنند. اگر کسی فراتر از قانون عمل کنند آشفته بازار به وجود می آید. طبق اصل نود و نه نیز شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان، رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و همه پرسی را دارد.

آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است

وقتی قانون وظیفه نظارت را برعهده ی شورای نگهبان قرار داده است، شورا هم خود به خوبی می داند که چگونه نظارت کند. بنابراین اگر عده ای مباحثی را مطرح می کنند به این خاطر است که آنها از جانب خودشان نگرانی دارند وگرنه آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.

قانون انتخابات را نیز مجلس باید در آن ایام تصویب کند و قانون مجلس نیز باید مطابق با قانون اساسی باشد و گرنه به تایید شورای نگهبان نمی رسد. لذا قانون مجلس نیز برگرفته از قانون اساسی است. در مورد رد صلاحیت ها نیز کسانی که صلاحیتشان تایید نشده، چهار روز فرصت دارند تا شکایت خود را به هیئت نظارت استان اعلام کنند.

بنابراین هم طبق قانون اساسی و هم طبق قانون مصوب مجلس بررسی صلاحیت کاندیدای مجلس شورای اسلامی بر عهده شورای نگهبان است.

آناج: دلیل هجمه هایی که علیه شورای نگهبان به راه انداخته شده را در چه میدانید؟

هیچ کس نمی تواند به قانون اساسی ایراد وارد کند

من قانون اساسی را به شما شرح دادم؛ این قانون است و کسی هم نمی تواند بر قانون اساسی ایراد وارد کند. کسانی که به قانون اساسی ایراد وارد می کنند اساسا با خود قانون مشکل دارند و بی قانونی را می پسندند. یعنی برداشتی غیر از این نمی توان داشت که عده ای می خواهند صرفا طبق هوای نفس خود عمل کنند نه قانون.

جای تاسف است برای کسی که در رأس قانون است و به قانون ایراد می گیرد!

این خیلی جای تاسف و غصه دارد که فردی در رأس قانون قرار بگیرد موقع انتصاب نیز به قرآن قسم بخورد که حافظ قانون اساسی باشد و آن وقت امروز این حرف ها را بزند! پس تکلیف قسمی که به قرآن خورده است چه می شود؟!  این در نظام جمهوری اسلامی بسیار جای تاسف دارد که فردی قانونی مخالف قانون اساسی حرف بزند.

این همه بی قانونی در کشورمان در هیچ جای دنیا وجود ندارد!

وقتی شما با فرد خاصی مشکلی دارید باید یقه ی او را بگیرید نه قانون اساسی را. همه باید به قانون احترام بگذارند. این همه بی قانونی و بی احترامی به قانون در هیچ کجای دنیا وجود ندارد!

پانصد رأی کجا و یازده میلیون رأی کجا؟!

در زمان بوش پسر، بوش با الگل(کاندید دیگر) انتخابات به مرحله دوم رسید؛ آنها 500 رأی از هم فاصله داشتند؛ آنها نیز به جای شورای نگهبان دادگاه عالی دیوان رأی دارند که به نفع بوش رأی داد و همه چیز به پایان رسید و کسی هم هیچ اعتراضی نکرد. اما اینجا، با توطئه ای، به فاصله ای با یازده میلیون رأی اعتراض کردند! حال پانصد رأی کجا و یازده میلیون رأی کجا؟!

بنابراین اینها کسانی هستند که اعتقادی به قانون ندارند و می خواهند به نظام ضربه بزنند وگرنه کسی که معتقد به قانون باشد این کارها را انجام نمی دهد. چطور در یک کشور بی دین و بی اسلام کسی به رأی قانون اعتراض نمی کند اما در کشور اسلامی ما این همه به قانون بی توجهی و بی احترامی می شود.

اینهایی که هجمه وارد می کنند دقیقا همنوا و همصدا با بیگانگان و هدفمند رفتار می کنند و همه از یک جا آب می خورد.

آناج: سیستم نظارتی انتخابات و بررسی صلاحیت کاندیداها در استان چگونه است؟

این سیستم طبق قانون در کل کشور حاکم است و این طور نیست که در هر استان سلیقه ای تشکیل شود. اول کاندیدها باید در هیئت های اجرایی ثبت نام کنند و در مهلت قانونی تعیین شده مورد بررسی قرار بگیرند. پس از بررسی نتیجه را به تایید شدگان و ردشدگان اطلاع می دهند. البته تایید و رد صلاحیت نیز دقیقا بر اساس قانون انجام می گیرد و به کسی که رد شده اطلاع داده می شود که طبق فلان بند صلاحیت شما مورد تایید قرار نگرفت.

اگر کسی می گوید که نمی داند چرا رد صلاحیت شده، دروغ می گوید

لذا اگر کسی ادعا می کنند که نمی داند به کدامین دلیل تایید نشده است، دروغ می گوید. در قانون شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب شوندگان مشخص است و وقتی کسی را رد می کنیم، می نویسیم بر اساس ماده ی فلان و بند فلان شما تایید نشدید. حال اگر ما دلیل رد شدنشان را علنی نمی کنیم و فقط به خودشان می گوییم، برای این است که شرع را رعایت کرده باشیم تا آبرویش نرود وگرنه هم ما می دانیم و هم خودش می داند که قضیه از چه قرار است. یکبار عده ای به دلیل رد صلاحیت فردی دیگر به من مراجعه کردند که آتیششان هم بسیار تند بود! گفتم آیا آن فرد خودش اجازه داده که من دلیل رد شدنش را به شما بگویم؟! گفتم بروید و با خودش بیایید اگر راضی بود می گویم چرا رد شده است! او خودش که حاضر شد گفتم تو ما را مجبور می کنی تا اسرارت را فاش کنیم؟ اما دیدم که اصلا راضی به این کار نیست.


متاسفانه این افراد حال خودشان را رعایت نمی کنند و تازه دروغ هم می گویند که ما را بی دلیل رد صلاحیت کرده اند؛ چون مطمئن هستند هیچ عضوی از شورای نگهبان اسرارش را فاش نخواهد کرد، چنانچه تا به حال نکرده است. ما این همه سال اسرار یک نفر را هم فاش نکرده ایم اما اینها به قدری بی انصاف هستند که دست به چنین کارهایی می زنند. این مظلومیت باید روشنگری شود، باید به مردم بگویید.

از رسانه ها خواهش می کنم اگر موردی پیش آمد حتما سوال کنند که بر اساس کدام ماده و کدام بند قانون رد صلاحیت شده اند و در نامه ای که دریافت کرده اند به کدام ماده قانون اشاره شده است.

آناج: آیا فعالیت ها در شبکه های مجازی رصد می شوند و در نتیجه تایید صلاحیت ها تاثیرگذار خواهند بود؟

اگر گزارش های مستند و مستدل باشد که نشان بدهد این افراد علنا تخلف می کنند، قطعا اثرگذار خواهد بود. مثلا اگر فردی علنا به کسی به عنوان هدیه پول داده و اقداماتی از این قبیل انجام بدهد و از الان زمینه سازی کند، قطعا به آن رسیدگی می شود. اگر هم پنهانی این کار را انجام بدهد و ما سند و مدرک کافی در دست نداشته باشیم عملا نمی توانیم کاری انجام بدهیم و چیزی را ثابت کنیم. اما اگر مردم عادی نیز گزارشی به ما بدهند ما آن را بررسی و اطلاعات لازم را جمع آوری می کنیم.

آناج: با توجه به اظهارات برخی سیاسیون تبریز که شورای نگهبان را عامل برخی وقایع می دانند، آیا واقعاً شورای نگهبان دید حزبی دارد؟

در شورای نگهبان نیز تایید افراد با رأی گیری حاصل می شود؛ وقتی از 12 نفر هفت نفر رأی تایید به کسی می دهند و پنج نفر نیز عدم تایید می دهند، می گویند آن هفت نفر طرفدار فلانی است! بالاخره این روند و سازکار تایید یا رد افراد است که با رأی گیری انجام می گیرد؛ این گونه اعتراضات واقعا غیرمنطقی است.

شورای نگهبان کروبی، موسوی و رضایی را هم تایید کرده بود!

شورای نگهبان کروبی، موسوی و رضایی را هم تایید کرده بود! پس شما با کدام منطق می گویید طرفدار احمدی نژاد است؟ اینها به قدری بی دین هستند که در ابتدا شایع کرده بودند که احمدی نژاد داماد آقای جنتی است! در حالی که اصلا آقای جنتی دختری ندارد که بخواهد داماد هم داشته باشد. این کارها فقط از آدم های بی دین و بی تقوا برمی آید.


مظلوم ترین چهره انقلاب آیت الله جنتی است

ساز و کار با رأی گیری است و در شورای نگهبان برای تایید یک نفر باید حداقل هفت نفر رأی موافق بدهد. آقای جنتی نیز دبیر شورای نگهبان است همان طور که خیلی از مجموعه ها دبیر دارند. اکنون مظلوم ترین چهره انقلاب آیت الله جنتی است همه ایشان را مورد هجمه قرار می دهند در حالی که قانون کاملا واضح و روشن است و دوازده نفر اعضای شورا هم که مشخصند؛ همه مجتهد و حقوقدان هستند و هر کس طبق بررسی هایش نظر خود را دارد. آیت الله یزدی یا آیت الله شاهرودی و بقیه مگر شخصیتی کوچکی هستند که به سادگی حرفی را بدون مدرک و سند بپذیرند. آیت الله جنتی همیشه تاکید می کنند ادعاها و صحبت ها مستند باشد. چون ایشان به فکر آخرتشان هستند و می خواهند صرفا کاری را انجام بدهند که در آخر قدرت پاسخگویی داشته باشند. این فرد هرگز آخرت خود را فدای هوا و هوس عده ای خاص نمی کند.

بنابراین کسانی که چنین حرف هایی را می زنند افرادی مشکل دار و پرونده دار هستند که به راحتی می توانید به وضعیت آنها پی ببرید.

 

آناج: برخی افراد که قبلا در دوره های قبل یک یا بعضا دو بار رد صلاحیت شده اند، از هم اکنون فعالیت انتخاباتی خود را شروع کرده و انتظار تایید صلاحیت دارند. آیا امکان دارد کسی که قبلا رد صلاحیت شده بتواند در دوره دیگر از فیلتر شورای نگهبان عبور کند ؟

بله این امکان بستگی به شرایطی دارد که در قانون اساسی آمده است. انتخابات خود قانون دارد و در این قانون موادی وجود دارد که مشخص کرده است که چه کسانی نمی توانند کاندید شوند. اگر شامل آن مواد قانونی باشد که هیچ گاه نمی تواند تایید صلاحیت شود.

 

در واقع بستگی به این دارد که در آن زمان بر طبق کدام ماده قانونی رد صلاحیت شده بود، و در صورت ورود دوباره باز هم شرایط کاندید بررسی می شود.

 

استعلام می کنیم ببینیم در شرایط قانونی جواب استعلام چه خواهد بود.

 

قانون شرایطی دارد و در استعلام هم جوابی برای ما ارسال می شود که بر طبق آن فرد مورد نظر تایید یا رد صلاحیت می شود. یعنی اینگونه نیز می باشد که فردی در دوره های قبلی تایید صلاحیت شده ولی در این دوره بعد از استعلام نظر به رد صلاحیت وی داده می شود.

 

نه کسی که قبلا رد صلاحیت شده الی الابد رد صلاحیت شده است و نه کسی که قبلا تایید شده است تا ابد تایید صلاحیت شده است.

آناج: برخی اشکلاتی به بررسی تایید صلاحیت های انتخابات مجلس وارد میکنند از جمله اینکه تعدادی افراد در استان با دلایلی مشخص رد صلاحیت می شوند اما در بررسی مجدد از شورای نگهبان تهران تایید صلاحیت میگیرند، این موضوع را چگونه توجیه می کنید؟

 

شورای نگهبان در تهران مقام بالادست و حقوق دان و فقیه می باشد و در مرحله آخر آنها تشخیص می دهند که مثلا این فرد با فلان مواد قانونی رد صلاحیت نمی شود. ممکن است از نظر آن ها فلان بندی که در استان بر طبق آن کاندید رد صلاحیت شده جزو مواد رد صلاحیت نباشد و بنابراین تایید صلاحیت می شود.

 

بنابراین اصل نظر نهایی با اعضای شورای نگهبان در تهران می باشد. یعنی پروسه رد و یا تاییدصلاحیت به صورت مرحله به مرحله می باشد و اول در هیئت اجرایی سپس در استان و در آخر شورای نگهبان در تهران نظر نهایی را مبنی بر رد یا تایید صلاحیت کاندید موردنظر می دهد.

 

آناج: حرف آخر...

ما بر اساس قانون به وظایف خود عمل می کنیم و هیچ کاری را خارج از قانون انجام نمی دهیم. معیار ما قانون و دین مقدس اسلام است و به خود و دیگران اجازه نمی دهیم که کاری خارج از قانون انجام بدهند. چه هیئت اجرایی و چه افراد دیگر حق ندارند غیرقانونی عمل کنند که اگر این کار را بکنند ما مقابلشان می ایستیم. ما در نظام جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و اسلام هم همان قانون و پایبندی به آن است.علی : دو تا سوال! تایید صلاحیت کاندیداهای مجلس خبرگان، صرفا توسط فقهای شورای نگهبان انجام میشه، اکثر یا بهتر بگم همه فقهای شورای نگهبان خودشون کاندیدای مجلس خبرگان هستند! 1- رقیب صلاحیت رقیب رو تایید میکنه؟! 2- خودم(فقهای شورای نگهبان) صلاحیت خودم(فقهای شورای نگهبان) رو تایید میکنم؟!
سرابی : آقای علی (صدیق ) شورای نگبان نظامی یا سیاسی نیستند حقوق دانند بقول ارشدتان
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :