۱۳۹۵ چهارشنبه ۱۸ فروردين  - 2016 4 Wednesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 606 کد مطلب: 2222  
گزارش فارس از احوالات کشاورزان سراب

سیب‌زمینی‌هایمان را «زنده‌به‌گور» نکنید!

سراب به عنوان یکی از قطب‌های سیب‌زمینی کشور محسوب می‌شود اما مدت‌هاست که در فصل برداشت بیم و نگرانی از عدم‌فروش سیب‌زمینی دامن زارعان منطقه را گرفته است و مسئولان وعده‌های رنگارنگی می‌دهند اما مثل اینکه گوش کشاورزان به اینگونه وعده‌ها عادت کرده است.
۱۳۹۴ شنبه ۷ آذر ساعت 11:46

به گزارش خبرگزاری فارس از سراب، در روزهای اخیر انتشار خبری درباره دفن 1700 تن سیب زمینی خریداری شده از کشاورزان در استان فارس با هدف تنظیم بازار! موجبات بهت و حیرت هموطنان‌مان را فراهم آورده است.

سراب یکی از شهرستان‌های آذربایجان شرقی با وسعت 345 هکتار در قسمت شرق استان واقع شده است خاک حاصل‌خیز و منابع غنی دامنه‌های سبلان و بزقوش و دشت‌های فراخ سراب امکان ایجاد یک قطب قوی در زمینه کشاورزی و دامداری را فراهم ساخته است.
به گفته ابراهیم فرقانی مدیر جهادکشاورزی شهرستان سراب 113 هزار هکتار وسعت اراضی آبی و دیم  این شهرستان بوده و از این میزان 50 هزار هکتار اختصاص به کشت آبی دارد.
سیب زمینی عمده‌ترین محصول کشاورزی منطقه بوده و سراب به تنهایی با تولید بیش از 132 هزار تن سیب زمینی در مجموع 37 درصد تولید سیب‌زمینی استان را به خود اختصاص داده است.
Image result for ‫ابراهیم فرقانی جهاد سراب‬‎

همواره در فصل برداشت بیم و نگرانی در بین زارعان منطقه به خاطر به فروش رفتن دسترنج یک ساله‌شان وجود دارد.
غلامرضا اقبالی سیب‌زمینی کار شهرستان سراب معتقد است که تاکنون تمام برنامه‌های دولت‌های مختلف برای تنظیم بازار عرضه و تقاضا و ثبات قیمت عادلانه برای محصول سیب‌زمینی مقطعی و اکثرا ناکام بوده است.
وی با اشاره به قیمت تضمینی سیب‌زمینی گفت: این قیمت کارشناسی شده و عادلانه نیست.
باقری سیب‌زمینی کار دیگر شهرستان اصلاح الگوی کشت را یادآور شد و افزود: متولیان کشاورزی کشور باید شرایط اقلیمی را در کشت محصولات رعایت کنند.

DSC_0454.jpg

دفن محصول به بهانه تنظیم قیمت‌ها کار عقلانی نیست
مهناز بهمنی نماینده سراب به خبرنگار فارس گفت: نگرانی و دغدغه کشاورزان منطقه قابل درک است.
وی افزود: به عنوان نماینده مردم سراب بارها در قالب تذکر، سئوال و درخواست‌ها و مکاتبات مختلف با وزرا و مسئولان مربوط در مورد اقدام ریشه‌ای برای رفع نگرانی‌ها و اضطراب کشاورزان منطقه تلاش کرده است.
بهمنی با غیرعقلانی توصیف کردن دفن محصولات کشاورزان و سیب‌زمینی کاران یادآور شد: در حالی که بسیاری از هموطنانمان زیر خط فقر زندگی می‌کنند دفن محصول غذایی به هر بهانه‌ای قابل توجیه نیست.
نماینده مردم سراب اصلاح الگوی کشت را مهم‌ترین راهکار تنظیم بازار سیب‌زمینی عنوان کرد و گفت: قیمت‌های تضمینی باید عادلانه و بالاتر از هزینه تمام شده باشد و دولت باید به جد نسبت به خرید تضمینی دسترنج کشاورزان که وسیله اصلی تامین معاش آنها است اقدام اساسی صورت دهد. 
عضو کمسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: کشاورزان مناطق سردسیری فقط یک نوبت زراعت می‌کنند و امید خانواده‌های زیادی در سراب فروش محصول سیب زمینی است.

دولت به جای صادرات، دفن محصول را انتخاب کرد

1067_635209062136134615_s.jpg
حجت‌الاسلام علی‌‌اکبر اکرمی امام جمعه سراب با انتقاد از اقدام اخیر برخی تعاونی‌های روستایی در امحاء و دفن محصول سیب زمینی اظهار داشت: متاسفانه دولتمردان به جای تلاش برای بازکردن بازار مصرف در کشورهای همجوار و صادرات محصول آسان‌ترین و زیان‌بارترین راه را انتخاب کردند.
وی ادامه داد: بسیاری از کشاورزان سرابی با مراجعه به دفتر وی در مورد نگرانی از به فروش نرفتن محصول سیب زمینی دغدغه خود را بیان می‌کنند و مطالبه آنها از مسئولان بجاست.
یک کشاورز سرابی با بیان اینکه استرس و نگرانی در فصل برداشت محصول سیب‌زمینی در وجود او نهادینه شده یادآور شد: در حالی که کشاورزان مناطق گرمسیری در یکسال زراعی جشن برداشت چند نوع محصول از زمین زراعی خود را برگزار می‌کنند، در منطقه سردسیر سراب تنها امیدمان به سیب‌زمینی است و اگر این محصول هم روی دستمان بماند شرمنده اهل و عیال خود خواهیم شد.

سیب‌‌زمینی‌کاران شهرستان سراب این‌گونه گلایه‌های خود را مطرح و بیان کردند: در حالی که بذر سیب زمینی را بالای 2 هزار تومان خریداری کردیم ولی متاسفانه نمی‌توانیم در موقع برداشت این محصول را حتی به قیمت 700 تومان بفروشیم. تلاش زیادی را برای تولید این محصول انجام دادیم که چندین سال است به دلیل هزینه‌های بالای تولید و قیمت پایه این محصول ضرر زیادی را متحمل شدیم و سبب بدهی‌های کلان برای کشاورزان شده است.

به هرحال انتظار می‌رود دولت با گسترش صنایع تبدیلی، خرید تضمینی و عادلانه محصول و اصلاح الگوی کشت و نیز برنامه‌ریزی برای بازاریابی جهانی و تنظیم عرضه و تقاضا نسبت به رفع دغدغه و نگرانی کشاورزان منطقه تدبیری بیندیشد.

*گزارش جواد عباس زادهمحمود : باسلام. سیب زمینی های مارا زنده بگور نکنید! بفرمایید سیب زمینی هایمان را چکار بکنند.؟ استاد نقاشی یک تابلوی نقاشی را کشید ودر میدان شهر گذاشت و از مردم خواست هرجای تابلو که ایراد دارد یک علامت ضربدر بگذارند بعد از مدتی کل تابلو بر اثر ضربدر عای زیاد خراب شد . همان استاد تابلوی دیگری کشید و در میدان قرار داد اینبار زیرش نوشت هرجای تابلو ایراد دارد درستش کنیداما اینبار کسی جرات دستکاری تابلو را نداشت. مسئولان و افراد زیادی نقشه های زیادی در این مواقع دارن یکیش خود من که کارشناس ارشد بذر هستم . منتها باید دید این ایده های مطرح شده چقدر امکان عملیاتی شدن دارن. نماینده محترمه ما چند کلاس سواد اقتصاد کشاورزی دارن؟ که در این مورد نظر میدن؟یا اصلا کدوم یک از مشاورانشون در این زمینه تخصص دارن؟دکتر نوعی اقدم که زمانی نماینده اردبیل بود اصرار داشتن که اردبیل نباید قطب سیب زمینی ایران باشد در حالی که بود ایشان میگفتند همین آب که صرف تولید چوب پنبه!میشود اگر صادر شود ارزآوری خیلی بیشتر و بدون دردسری دارد.مگر میشود سیب زمینی که سرشار از مواد سمی هستش رو به خارج صادر کرد (هیچ جای دنیا به اندازه ایران به سلامت مردمانشان اهمیت نمیدهند!)مگر میشود بدون دادن کود شیمیایی در اراضی سراب مخصوصا شربیان و دوزدوزان که عمده تولید کننده هستن برداشت اقتصادی داشت؟مگر توان اقتصادی کشاورز اجازه تغیر الگوی کشت را میدهد؟ هزاران اگر دیگر را کنار هم بچینید میرسیم به همین سیب زمینی های زنه به گور شده. خرید توسط دولت برای تنطیم بازار هست که اگر قرار باشد این سیب زمینی ها به مردم داده شوند یا رویشان فراوری صورت بگیرد که پدر صاحب سیب زمینی در میاید و قیمت بیشتر کاهش میابد. این مسئولان آیا حرف دل صادر کنندگان سیب زمینی را شنیده اند که چطور هزاران تن از این محصول در انبارهای صادر کنندگان ماند و خراب شد و این نمایندگان حتی حال آنها را هم نپرسیدند. در حالی که خودشان با هماهنگی مسئولان طرف خارجی قول صادرات به این صادر کنندگان را داده بودند. همین افراد الان دارن راهکار نشان میدن. زمانی به جای سیب زمینی کشت دانه های روغنی را ترویج دادن ما نیز کاشتیم اما چه بلایی سر کشاورز آوردن در خرید این محصول چون میدانستند فقط مجبور به فروش ارگانهای دولتی هستیم. زمانی نیز چغندر قند را ترویج کردند و کاشتیم خدارا شکر همان اواسط زراعت رهایش کردیم ! تا فرهنگ کشاورز بالا نرود مف
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :