۱۳۹۲ جمعه ۳ آبان  - 2013 10 Thursday
نظر ارشادی آیت الله العظمی ملکوتی به سراب فردا نظر ارشادی آیت الله العظمی ملکوتی به سراب فردا
آیت الله العظمی ملکوتی:با سلام و تحیت و مسالت مزید عزت .
لبنیات سراب و چراهای خاموشی چراغ كارخانه های لبنی لبنیات سراب و چراهای خاموشی چراغ كارخانه های لبنی
فعالان این صنعت در شهرستان باید کمی به خود زحمت دهند تلاششان...
گفتگو با شهردار منتخب سراب گفتگو با شهردار منتخب سراب
مهمترین اولویت کاری ام در شهرسراب تلاش برای جذب سرمایه گذار ...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی
در حاشیه کلنگ زنی به دو طرح مهم شهرداری ،خیابان ابترمانده فر...
آرشیو خبر آمار بازدید: 726 کد مطلب: 374  

آب کشاورزی سراب کجا میرود

۱۳۹۱ يکشنبه ۱ بهمن ساعت 11:56
هموطنان محترم، شهرستان سراب پتانسیلهای بالقوه ی زیادی دارد این خطه از ایران درخود معادن بسیاری دارد و همچنین آب فراوانی از كوههای این منطقه تولید می شود اما فقط سه ماه(اسفند، فروردین ، اردیبهشت) از سال نهرها و رودهای این منطقه پر از آب هستند. ودراین ماهها فعلا كشاورزی ما شروع نشده است و آب تولید شده ازكوههای سراب به سرعت از این شهرستان خارج شده و درسد رو به اتمام شهید مدنی كه به نوعی برای تبریزی های عزیز محل تفریحگاه درست میشود جمع میشود. اگر این آب برای احیای دریاچه ی ارومیه می رفت حرفی نبود. چون دل هیچ ایرانی نمیخواهد كه آن دریاچه ی بزرگ داخلی این كشور خشك شده و منطقه را به نابودی بكشاند. اما آب تولید شده از كوههای شهرستان سراب در پشت دریاچه ی نمكی سد شهید مدنی جمع میشود تا محل تفریحی برای تبریزی های عزیز باشد و برای سایر سودجویان كه دورتا دور سد را برای ویلا سازی طراحی كرده اند.متاسفانه سرابی ها  در مناطقی كه نقشه های آن از قبل تهیه شده و دشت سراب دارای چند سد برای ذخیره سازی آب مورد نیازش می باشد را اجازه ندارند. اگر این سدها كه درمنطقه ی شمال و شمال شرقی سراب(رودخانه سوین و آغمیون) احداث میشدضمن اینكه در اكو سیستم منطقه تاثیرات به سزایی ایجاد میكرد. كشاورزی و دامداری منطقه را دگرگون می كرد و همچنین به صنعت گردشگری این شهرستان رونق صد چندان می بخشید و درافزایش درآمد همه ی اهالی این منطقه تاثیر می گذاشت وبا افزایش درآمد میشود اقتصاد منطقه را شكوفا كرد و آبادانی را كه این شهرستان از آن محروم مانده است به آن باز گرداند.

جا دارد از نماینده ی محبوب وانتخابی شهرستان سراب سركار خانم بهمنی كه حقا دراین زمینه تلاش وافری دارند تشكر وقدردانی كنم اما این تلاش نیاز به حمایت و همفكری مردم شجاع و با فرهنگ و ادب شهرستان سراب وحومه دارد.كه همیشه در كنار نماینده ی محترممان باشیم و از ایشان وتلاششان حمایت كنیم تا بتوانند با قدرت خواسته های مردم را پیگیر باشند.

از سایر عزیزان و نخبگان شهرمون تقاضا دارم همت كنند و ایده های خود را با نماینده ی محترم در جریان بگذارند تا با همفكری هم بتوانیم وطنمان را آباد كنیم.

رشید زارعی کرده میهنمهدي مستفيد : سد شهيد مدني براي تامين آب واحد هاي صنعتي تبريز احداث مي شود و كاربري و ارزش افزوده حاصل از آن بسيار بالا تر از بخش كشاورزي است بنا براين توجيه اقتصادي دارد . آب آن هم آب كشاورزي سراب نيست چون آب اموال عمومي محسوب شده ومتعلق به همه مردم ايران مي باشد. ما از آب سدهاي تاجيار - اردلان و قيصرق چه بهره ها برده ايم كه در آغميون هم سد بسازند برايمان؟؟؟ كاشت سيب زميني و ناله كردن از نبود بازار هم شد اقتصاد كه بدنبال شكوفا كردن آنيد؟؟ آنچه در اينجا اتفاق مي افتد اتلاف منابع است نه توليد. چرا توسعه را فقط در سيب زميني و گاو به ما ترجمه مي كنيد اين شهرستان چرا لياقت توسعه صنعتي را ندارد؟؟؟
R.zarei : جناب آقاي مستفيد شيره جيني توسعه كشاورزي اگر صورت گيرد به دنبالش توسعه صنعتي هم اتفاق خواهد افتاد. همانطوريكه فرموديد آب سد شهيد مدني براي تامين واحدهاي صنعتي تبريز احداث شده است. پس صنعت به آب نياز دارد.كشاورزي هم به آب نياز دارد.آمريكا پيشرفت صنعتي امروزش را مديون توسعة كشاورزي خود است.اگرچرخه ي صنعت انرژي نداشته باشد نميتواند بچرخد.واين چرخه ي صنعت هم توسط انسانها مديريت ميشود و انسامها هم به انرژي نياز دارند وانرژي انسانها از كجا توليد ميشود؟ از بخش كشاورزي شماموضوع را اشتباه گرفتيدوتوليدات كشاورزي را فقط به گاو وسيب زميني بسنده كرديد.درتوسعة كشاورزي صنايع بسياري پنهان مانده كه ما از آن غافليم.چرا نمي تواند منطقة ي ما به توليد گياهان دارويي تبديل نشود اين منطقه ميتواند با توليد اين گياهان بازاردارويي جهان را دردست خود بگيرد ومنطقه ي ما مستعد توليد اين نوع گياهان است واين گياهان به آب نياز دارد.توصيه ام اين است ما بايد بريم سراغ آن چيزهايي كه درمنطقه ي سراب وجود دارد وآنها را بكار گيريم وبراي ارزش افزوده ي آنها تلاش نماييم.وگرنه صنعتي كه مواداوليه اش از كشورهاي بيگانه وارد شود وآنهم با تحرمها به مشكل برخورد بدرد هيچ ملتي نميخورد.همين وابستگي ها كشور ومنطقه ي مارا عقب گذاشته است.تلاش نكرديم پتانسيلهاي منطقه ي خود را شناسايي وبراي بهره گيري از آنها سرمايه گذاري كنيم.هرگاه بتوانيم باتوجه به استعداداهاي هرمنطقه و اولويتهايي كه درآن منطقه وجود دارد شناسايي وبا توجه به آن اولويتها سرمايه گذاري كنيم موفق خواهيم شد.يعني با توجه به مواد اوليه ي موجود وتوليد شده ي منطقه ي خود سرمايه گذاري كنيم.كارخانه سراب بافت بايد براي ما عبرت باشد.
مهدي مستفيد : جناب آقاي زارعي 1-من منكر نيازمندي صنعت به آب نيستم من مي گويم ارزش افزوده حاصل از يك واحد آب در صنعت جندين و گاه چند صد برابر بخش كشاورزي است. در مناطقي كه كمبود منابع آب وجود دارد مانند منطقه ما (حوضه آبريز اورميه) ما بايد بدنبال صنعت برويم تا كشاورزي زيرا با صنعتي شدن مي توانيم ثروت و اشتغال بيشتري توليد كنيم. 2- . در شرايط كنوني ما شاهد هيچگونه استراتژي مشخص در امر كشاورزي و توسعه آن نيستيم حدود 50 درصد محصولات توليدي به علل مختلف (نبود توازن در بازار،ضعف كيفي ،ضعف بسته بندي و... ) از بين مي رود و معادل همان حجم واردات محصولات كشاورزي داريم . بعد از 24 سال به اصطلاح برنامه ريزي براي توسعه پايدار كشاورزي هنوز سيستم موجود قادر به ايجاد توازن بين توليد و تقاضا در حد مبتدي هم نيست.براي مثال سيب زميني كه تا يك ماه پيش وبال گردن كشاورزان ما شده بود حال به قدري كمياب شده كه در ماههاي آتي شايد وارد هم بشود .ساير محصولات كشاورزي و دامي هم از اين امر مستثني نيستند. بخش كشاورزي كشور به وضوح فاقد مديريت است.بنابراين اگر ما مبناي توسعه منطقه را بر كشاورزي بگذاريم قطعا شكست خواهيم خورد چنان كه خورده ايم. 3- از آيتم هاي سنجش استعداد كشاورزي يك منطقه تنوع محصولات آن و توان دوره هاي كشت سالانه است كه شهرستان سراب در اين موارد در مقايسه با ساير نكات كشور نمره مناسبي را نمي تواند كسب كند. حتي در بحث گياهان دارويي مناطق حاشيه زاگرس با زمستانهاي معندل تر مستعد تر از سراب هستند. 4-در مورد آمريكا قضيه كاملا معكوس است توسعه صنعت و اختراع ماشين آلات سنگين كشاورزي موجب توسعه كشاورزي نوين وظهور ابر كشاورزان در آمريكا شد. 5-آنچه موجب ورشكستگي سراب بافت و ساير كارخانجات نساجي كشور شد بيشتر ناشي از سياستهاي غلطي بود كه از سوي دولت اعمال شد و ضعف مديريت خود كارخانه سراب بافت در مرتبه دوم اهميت قرار دارد. و ربطي به مواد اوليه ندارد 6-در مورد موارد نفي توسعه صنعتي كه ايراد فرموده ايد نظري نمي دهم
ناصر : درود بر شما بنده متولد سراب وساکن تهران هستم و حاضرم در زمینه برورش کرم و تولید کود کمبوست که کاری جدید و بر درامد و کم هزینه هست و میشود در روستاها اجرا شود و افراد زیادی هم شاغل گردند مسوولین شهر سراب اگر کمی میدان بدهند شهرمان ابادتر و ابادتر خواهد شد به امید خدا
رشید زارعی : باسلام جناب آقای ناصر. بنده اعلام آمادگی جهت همکاری می نمایم.لطفا بااین شماره تماس حاصل نمایید.09143194223
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :