۱۳۹۲ دوشنبه ۲۵ شهريور  - 2013 9 Monday
خطری جدی تر از «ساپورت» خطری جدی تر از «ساپورت»
« عفاف » همواره در باور و بیان ما نسبت به « حجاب » مقدم بوده...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران
حجت الاسلام اکرمی به بخش دیگری از سئوال های کاربران و مخاطبا...
برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی
در حاشیه کلنگ زنی به دو طرح مهم شهرداری ،خیابان ابترمانده فر...
اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد... اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد...
اسماعیل با نیروهای گردان انصار به قربانگاه عشق رفتند.عملیات ...
آرشیو خبر آمار بازدید: 478 کد مطلب: 668  

آچیلان سفره(مطلبی در مورد ریش سفیدی)/حمید فرشی

اگر اجازه دهیم تعدادی از افراد کار آمد و با نفوذ در میان مردم در امور جاری شهر نقش آفرینی کنند، به تدریج ریش سفیدانی معتمد، صالح، خدا ترس، توانا وامین از بین آنان شناخته وبرگزیده شده وامور مادی ومعنوی شهر را سامان خواهند داد.
۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۵ خرداد ساعت 14:49
آچیلان سفره (دیدگاهی در باره ریش سفیدی) حمید فرشی- مدرس بازنشسته دانشگاه
 

شهرمان سراب
همگام با وطن اسلامی ودر مسیر تحولات جهانی در حال حرکت است. ولی می دانیم که قدمهای این شهر در خیلی از زمینه ها آهسته و لنگ است. واین کمتر توسعه یافتگی (بخوانیم عقب ماندگی) بیش از هر چیز مدلول نظام فرهنگی شهر می باشد. بدون هیچ گونه تردیدی میزان مشارکت مردمی و مسئولیت طلبی اهالی یک جامعه ، نقش بی بدیلی در روند توسعه آن جامعه دارد. جوامعی درابتدای صف رشد و توسعه قرار دارند که مردمشان به خود اجازه می دهند در تمام امور اجرایی و تصمیم گیری دخالت کنند و شرکت در تصمیم گیری و سوال از مسئولین را حق خود می دانند. مشارکت مردمی در بعضی جوامع توسعه یافته از طریق احزاب و سازمان های مردم نهاد (NGO) صورت می پذیرد. و پایگاه های مردمی در برخی جوامع مساجد،حسینیه ها و ریش سفیدان محلی است. مردم عادی در هر دو نوع جامعه به سلیقه و نگرش خود جذب یکی از گروه های فوق می شوند و در امور شهر دخالت می کنند. طبیعی است که الگوی دوم می تواند در شهر ما جاری وساری باشد.


 اینکه یک عده به خود اجازه(بهتر است بگوییم جرات ) می دهند تا دور هم جمع شوند و در باره امور مهم شهر صحبت کنند و نظر دهند می تواند قدمهای ابتدایی توسعه شمرده شود. این عده می توانند از یک مسجد یا حسینیه به پا خیزند، از یک منطقه شهری مثل محله، کوچه، بازار و مدرسه باشند یا یک عده با سلیقه فکری خاص باشند. بدون تردید اینان نمی توانند نماینده رسمی مردم باشند ولی می توانند از طرف جمع کثیری از مردم، در تعامل با مسئولین از آنان سوال کنند، در تصمیم گیری ها شرکت کنند ، پیشنهاد بدهند، نظارت کنند ، اجرای قوانین را طلب کنند و مسئولیت بخواهند.

 منطقی است که عده ای از مردم سلیقه دیگری داشته باشند وعملکردافراد فوق را برنتابند ولی شایسته است که در جمع دیگری ، ریش سفیدان دیگر را پیشگام خود قرار داده و حرکتی برازنده تر شروع کنند. ولی نباید با رفتار وگفتار خود ، کسانی را که احساس مسئولیت نموده وحرکتی خود جوش آغازنموده اند مایوس وآزرده خاطر سازند .
 از نیاکان بشنویم که گفته اند:« آچیلمامیش سفره نین بیر عیبی اولسا، آچیلان سفره نین مین عیبی اولار» . متاسفانه همیشه در کنار گود می نشینیم وکسانی را که آستین بالا زده قصد فعالیت وایفای نقش دارند تخطئه می کنیم. و قبل از آن که نقاط قوت را احصا کنیم به عیب جویی واشکال تراشی می پردازیم.

حقیر هیچ گونه وابستگی به برخی فعالان سیاسی که ریش سفید خود خوانده نامیده شده اند ندارم ولی این موضوع را که عده ای احساس مسئولیت کنند ، از امور روزمره زندگی خود بزنند و به مسائل جامعه بپردازند ، به فال نیک میگیرم و از قلم به دستان عزیز می خواهم نوشتار خود را در راستای تقویت (و نه تخطئه) مشارکت مردمی هدایت کنند. حتی می توانند اقدامات آنان را (نه شخصیت آنان را) مورد نقد منصفانه قرار دهند. و اگر فعالیت های چنین گروه هایی ادامه یابد وعمری باشد خود بنده نیز نقد هایی دارم که باید شنیده شود و گفته خواهد شد تا بتوانند با قدرت بیشتری درامور شهر نقش آفرینی کنند.

باید بدانیم که ریش سفیدی یک مدرک دانشگاهی نیست که از طرف مرجعی صادرشود . بلکه ریش سفید کسی است که : اولا- سنی به آبرو از او گذشته باشد. ثانیاً- به خود اجازه دخالت در امور دیگران را بدهد وشرایط برای این امر موجود باشد. ثالثاً - عده ای از اطرافیان از او حرف شنوی داشته باشند. بحمد الله در شهر ما ریش سفید بالقوه فراوان است، حتی نویسندگانی که در این مورد در سایت سراب فردا ودر جاهای دیگر اظهار نظر کرده اند ریش سفید شمرده میشوند. وجای تقدیر است که احساس مسئولیت کرده ، ابراز نظر می کنند و انشااله اقداماتشان بیشترازاین در جهت رشد وتوسعه شهر خواهد بود.

 از جایگاه یک شهروند آشنا به توانمندیهای علمی وعقیدتی مردمم عرض می کنم : بیایید دست در دست هم دهیم ریش سفیدان بالفعل زیادی داشته باشیم تا زبان گویای شهرمان باشند. اگر اجازه دهیم تعدادی از افراد کار آمد و با نفوذ در میان مردم در امور جاری شهر نقش آفرینی کنند، به تدریج ریش سفیدانی معتمد، صالح، خدا ترس، توانا وامین از بین آنان شناخته وبرگزیده شده وامور مادی ومعنوی شهر را سامان خواهند داد.


عاشوری : جناب آقای فرشی ممنون ازمطالب زیبای شما مقوله ای است قابل تامل توام با عمل جهت سازندگی هر چه بهتر امورات اساسی هر جمع و جامعه ای . بهانه ای شد یادی بکنم از استاد گرامی مرحوم ناصرخان یوسفی استاد ادب و ادبیات دبیرستان امام خمینی و یکی از ریش سفیدان سراب در حل مشکلات افراد و درود میفرستم به روح پر فتوح ایشان .عاشوری نژاد شاگرد ایشان در سال 70
علیرضا صدیقی : با سلام و تشکر از جناب آقای فرشی ،بنده هم با نظریات سازنده ایشان موافقم و معتقدم با توجه به اینکه احترام به ریش سفیدان خوش نام و حرف شنوی از بزرگان بخشی از فرهنگ ملی و دینی ماست لذا بزرگان جامعه ما مخصوصا بازنشستگان عزیز عرصه وسیعی برای ابراز عقاید و تحلیل مسائل اجتماعی و اصلاح بداخلاقی ها در اختیار دارند و در این راستا نباید از انتقاد افراد حاشیه ساز نگران باشند. بنده با نهایت احترام به همه پبشکسوتان عزیز مخصوصا فرهنگیان بازنشسته و مغلمان اخلاق آقایان مرتضی تدینی و یعقوب بهنیا عرض ادب می نمایم.
اظهری : باسلام خدمت همه همشهریان عزیزوباتشکر زایدالوصف از مطالبی که مرقوم فرموده اید بنظر بنده درکنارریش سفیدان کارکشته متخصصین دلسوز وپرانرژی که دلش به عشق وطن وخاستگاه خودمی طپدمی تواند منجر به تغییرات عمرانی قابل توجه ومحرومیت زدایی اجتماعی اقتصادی وفرهنگی ازچهره غمگین ومحجورشهرسراب گردد....
محرم اوجاقی : با سلام خدمت همه همشهریان عزیز امیدوارم از نظرات کسانی مثل آقای فرشی در سازندگی شهرمان استفاده شودایشان که عمری در خدمت جامعه فرهنگی بودندویکی از معلمانی که بنده هیچ وقت درسهایی راکه از ایشان یادگرفتم فراموش نمیکنم
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :