۱۳۹۲ دوشنبه ۲۵ شهريور  - 2013 9 Monday
خطری جدی تر از «ساپورت» خطری جدی تر از «ساپورت»
« عفاف » همواره در باور و بیان ما نسبت به « حجاب » مقدم بوده...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران
حجت الاسلام اکرمی به بخش دیگری از سئوال های کاربران و مخاطبا...
برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی
در حاشیه کلنگ زنی به دو طرح مهم شهرداری ،خیابان ابترمانده فر...
اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد... اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد...
اسماعیل با نیروهای گردان انصار به قربانگاه عشق رفتند.عملیات ...
آرشیو خبر آمار بازدید: 361 کد مطلب: 673  

زنان و انتخابات

اجتماعات بزرگ مانند یک شهر، از اجتماعات کوچکی به نام خانواده تشکیل شده اند و همانطور که زن در خانواده عنصری سازنده و تربیت کننده به شمار می آید، حضور او در نهادهای اجتماعی مانند شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز می تواند در تعالی جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد
۱۳۹۲ پنج شنبه ۱۶ خرداد ساعت 14:08


عشرت شایق *

انقلاب اسلامی منشاء تحولات عمیق در حوزه زنان ایرانی بود و زمینه را برای فعالیت زنان در بخش‌های مختلف مهیا کرد تا این قشر بتوانند با حفظ عزت و کرامت خود، نقش موثری در اداره جامعه و شکل‌گیری نهادهای قانونگذاری و اجرایی کشور داشته باشند.

 با وقوع انقلاب اسلامی، چهره تازه‌ای از زن ایرانی به دنیا معرفی شد که مشخصه بارز آن دینداری، آگاهی و مسئولیت‌پذیری است و همین نگاه مسئولانه او نسبت به سرنوشت خود، خانواده و جامعه، اصلی ترین پشتوانه برای تداوم حضور جدی و فعال زنان در عرصه های مختلف کشور می باشد.

زن مسلمان در خانواده و اجتماع، یک عنصر فرهنگی فعال و سازنده است و مهم ترین عامل موفقیت زنان در فعالیت های اجتماعی و نقش‌آفرینی آنان در تحولات سیاسی و اجتماعی کشورناشی از حضور دلسوزانه و تکلیف مدارانه بانوان در رویدادها و تحولات جامعه می باشد و یقینا تداوم این راه نیز مستلزم حفظ همان روحیه خدمت براساس تکلیف دینی و اجتماعی است.

بررسی رویدادها و تاریخ انقلاب اسلامی در سی و پنج سال گذشته نشان می دهد که اثرگذاری زنان در مقدرات کشور هیچگاه تشریفاتی نبوده و زنان ایران اسلامی پا به پای مردان این سرزمین همواره نقش خود را در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی از جمله انتخابات مختلف به خوبی ایفا نموده‌اند.

طبیعی است که چنین رویکردی خوشایند نظام سلطه نبوده و از همین رو با بکارگیری ابزارها و شیوه های مختلف از جمله شبکه های ماهواره ای و دیگر رسانه های تحت امر، هویت زدایی از زنان ایرانی  را هدف اصلی خود در تهاجم فرهنگی و جنگ نرم قرار داده اند.

در همین راستا، کشورهای غربی و جریانات فمنیستی تلاش دارند تا انگیزه حضور زنان ایرانی در فعالیت های سیاسی و اجتماعی کاهش دهند در حالیکه بانوان ایرانی با تلاش صادقانه و باورمندی به قابلیت‌های خود، به دنبال اهداف بزرگی مانند پیشرفت روزافزون کشور همراه با بسط و گسترش اخلاق و معنویات و پیاده کردن احکام و ارزش های اسلام با توجه به جایگاه واقعی زنان در جامعه هستند.

این روزها که کشورمان در آستانه رویدادهای مهمی همچون برگزاری یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و چهارمین دوره شوراهای شهر و روستا قرار گرفته، برنامه های تخریبی و جهت دار رسانه های بیگانه در این زمینه شدت بیشتری پیدا کرده است تا از کاه، کوهی بسازند و ملت ایران و بخصوص بانوان را نسبت به حضور در چنین میدان سرنوشت سازی بی انگیزه نمایند.

در چنین شرایطی، احساس می شود که برخی از افراد و گروه ها دانسته یا ندانسته به این ترفند دشمن بی توجه بوده و با نادیده گرفتن صلاحیت و توانمندی های زنان ایرانی در تصمیم گیری های اجتماعی و نقش آنان در کارهای جمعی مانند شوراهای اسلامی شهر و روستا، به راحتی از کنار این ظرفیت عظیم انسانی عبور کرده و صلاحیت این قشر را تنها در حد انتخاب کننده قبول دارند و نه انتخاب شونده!

در برخی از لیست های انتخاباتی اعلام شده حتی نام یک زن نیز به چشم نمی خورد! در بعضی از لیست ها نیز تنها نام یک یا دو زن گنجانده شده است آنهم در ردیف های انتهایی! این افراد و گروه ها باید صراحتا در مورد نگاه خود به جامعه زنان ایران توضیح دهند و مشخص نمایند که چرا در میان زنان داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا، افراد واجد شرایطی را برای معرفی به مردم نیافته اند!

بررسی سوابق بسیاری از زنان ثبت نام کننده در انتخابات شوراهای اسلامی بخصوص در مراکز استان ها و کلانشهرها نشان می دهد که سطح تحصیلات و سوابق آنان قابل توجه بوده و شایستگی عضویت در شوراهای اسلامی را دارند. اگر چه ممکن است تعداد زنان ثبت نام کننده برای عضویت در شوراهای اسلامی متناسب با تعداد کثیر زنان تحصیلکرده و توانمند جامعه ما نباشد اما همین تعداد نیز از سوی برخی ها مورد بی توجهی و یا کم توجهی قرار گرفته اند.

ذکر این نکته ضروری است که از نگاه نگارنده، ملاک انتخاب و قرار گرفتن نام افراد در لیست های انتخاباتی باید شایسته سالاری باشد نه مرد یا زن بودن کاندیدا و با چنین نگاهی، یقینا نمی توانیم یک تناسب و مدل ثابتی برای تعداد زنان و مردان شایسته عضویت در شورای اسلامی شهرهای مختلف در نظر بگیریم. ممکن است در برخی از شهرها اکثر داوطلبین شایسته از میان زنان آن شهر باشند و در شهر دیگری، این اکثریت از آن مردان باشداما آنچه مسلم است اینکه تناسب این دو گروه هیچگاه صفر و صد نخواهد بود.

اجتماعات بزرگ مانند یک شهر، از اجتماعات کوچکی به نام خانواده تشکیل شده اند و همانطور که زن در خانواده عنصری سازنده و تربیت کننده به شمار می آید، حضور او در نهادهای اجتماعی مانند شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز می تواند در تعالی جامعه تاثیر بسزایی داشته باشد و ارزش گذاری به حضور زنان در شوراهای اسلامی شهر و روستا براساس اصل شایسته سالاری، در واقع احترام گذاشتن به هویت و توانمندی این قشر و زمینه سازی برای بهره مندی جامعه از دانش، تجربه، مدیریت و برنامه ریزی زنان فرهیخته است.

اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا وظیفه دارند که با استفاده از امکانات موجود، محیطی مناسب برای زندگی بهتر و سالم تر را برای همه افراد یک شهر یا روستا فراهم سازند و انجام این وظیفه مختص زنان یا مردان نیست. لحاظ نمودن موضوعاتی مانند جنسیت، قومیت، نگرش سیاسی و گروهی در انتخاب و انتصاب افراد، نه تنها موجب تضییع حقوق بسیاری از شایستگان می شود بلکه جامعه را نیز از خدمات آنان محروم می سازد.نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :