۱۳۹۲ دوشنبه ۲۵ شهريور  - 2013 9 Monday
خطری جدی تر از «ساپورت» خطری جدی تر از «ساپورت»
« عفاف » همواره در باور و بیان ما نسبت به « حجاب » مقدم بوده...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران
حجت الاسلام اکرمی به بخش دیگری از سئوال های کاربران و مخاطبا...
برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی برنامه نود شهری/موضوع خیابان ابترمانده فردوسی شرقی
در حاشیه کلنگ زنی به دو طرح مهم شهرداری ،خیابان ابترمانده فر...
اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد... اسماعیل قهرمانی سرابی زاده ای که پیکرش هم ان دنیایی شد...
اسماعیل با نیروهای گردان انصار به قربانگاه عشق رفتند.عملیات ...
آرشیو خبر آمار بازدید: 279 کد مطلب: 741  

نگاهی به عملکرد نمایندگان ادوارسراب/سپهر نگارنده

آیا از خود پرسیده ایم که چرا هیچ فرد سرابی تاکنون نتوانسته در سمت های مهم سیاسی عرض اندام کند؟ شاید بتوان پاسخ ها را در رفتارهاو نگاه های کم افقی که داریم جستجو کرد؟
۱۳۹۲ پنج شنبه ۶ تير ساعت 14:05


پایانی بر مناظرات/هر کس در ظرف زمانی و مکانی خود مورد واکاوی قرارگیرد

*سپهر نگارنده
با سلام چند روزی است که صفحه ای پرطرفدار در خروجی سایت سراب فردا قرارگرفته و فضایی باز برای هم اندیشیُ، تبادل نظر و مباحثه هایی بازشده است هر چند که کلید این مطلب را خانمی با نام حبیب زاده در مورد حضور و نامزدی برخی نمایندگان ادوار مجلس سراب از شورای تهران استارت زد اما واکنش های اقایان انواریُُ،نصیرپور و كاربران فعال سراب فردا در نوع خود جالب و امری پسندیده بود اینكه فعالان سیاسی و اجتماعی شهرمان حضوری پررنگتر در مناظرات كلامی داشتند جای امیدواری است و انتظار این است كه سراب فردا باب گفتگوها و مناظرات را به مباحث كلیدی تری باز كرده تا برایند خوبی از مسائل به دست آید اما درخواست حجت الاسلام اكرمی امام جمعه سراب برای كفایت بحث ، اینجانب را به نگارش این مطلب واداشت تا شاید در صورت صلاحدید مدیر محترم سایت پایانی باشد بر این مباحثات چندروزه:

قبل از ورود به مطلب چند نكته را یاداوری می كنم:

۱-در بررسی عملكرد هر نماینده یا مدیر باید هر كسی در مكان و زمان خود مورد واكای قرارگیرد كه مثال های ملموسی را در ادامه خواهم اورد.

۲-برخی نمایندگان دو دور نمایندگی مجلس را بر عهده داشتند كه در بررسی كارنامه كاری انها باید تفاوت با نمایندگان ۴ ساله را منظور نمائیم.

۳-در بررسی عملكرد نماینده بیشتر باید به طرح های ملی بپردازیم و نیز نباید از عملكرد منطقه ای یا كشوری ان غفلت كنیم.

4-در بررسی عملكرد نماینده به تفكیك وظایفی قوه مقننه با سایر قوا هم توجه شود.

و اما نمایندگان سراب در ادوار قبل:تفاوتی اساسی بین حجت الاسلام و المسلمین علی ملكوتی و آیت الله حقی با دیگر نمایندگان ادوار سراب مشهود است و ان اینكه حجت الاسلام ملكوتی و آیت الله حقی قبل از اینكه از طرف مردم سراب اعتبار سیاسی و حقوقی كسب كنند؛خودشان دارای وزن و اعتبار سیاسی و اجتماعی بودند خاصه انكه حجت الاسلام ملكوتی كتبا بعد از پیروزی انقلاب حكم امام را دریافت كرده و فردی شناخته شده در بین رجال مملكتی بوده و مرحوم آیت الله حقی نیز از اعضای هسته مركزی جامعه روحانیت مبارز تهران و از شاگردان مستقیم بنیانگذار انقلاب اسلامی بود و كسب عنوان نمایندگی صرفا برای این بزرگواران آورنده عناوین و برچسب های سیاسی و حقوقی نبوده البته هیچ كس منكر امتیاز فوق العاده كسب اعتماد عمومی از طریق ارای مخفی و ازاد مردمی نیست.  

و اما دوره اول و دوم مقارن با جنگ ۸ ساله بوده و زیرساخت های اداری و سیاسی كشور نیز به دلیل فروپاشی رژیم سابق دستخوش تحولات بنیادی شده بود اما با این وجود

مخابرات هندلی سراب به حالت مدرن تبدیل شد. دادگستری سراب که بعنوان دادگاه بخش شناخته می شد با اهتمام ایشان و کسب موافقت از شهید بهشتی مستقل و به دادگستری شهرستان ارتقا یافت. رسیدگی و ساخت راههای روستایی و همچنین گسترش شبکه آبرسانی به روستاهای دورافتاده و اتصال شبکه برق سراب به شبکه سراسری و خروج آن از حالت موتوری و....... کارهای عمرانی دیگر در کنار تاسیس نهادهای انقلابی از زمره فعالیتهای ایشان و مدیران اجرائی شهر بود. نکته جالب توجه اینکه درحالیکه دانش آموزان سراب برای شرکت در کنکور مجبور بودند بدلیل عدم برگزاری کنکور درسراب به شهرهای تبریز یا اردبیل عزیمت کنند با خواست و تلاش ایشان کنکور در شهر سراب برگزار گردید.

و اما دوره كوتاه نمایندگی مرحوم آیت الله حقی هم منشاء خدمات قابل توجهی بود و اما چرا كوتاه؟برای اینكه آیت الله حقی چند ماه بعد از نمایندگی به دلیل ابتلا به بیماری قلبی مدتی را در داخل و خارج بستری و از عوارض ان بیماری رنج می برد كمااینكه دوره وی نیز مقارن با سازندگی مناطق جنگی بوده و طبعا سرمایه گذاری در مناطق ویران شده جنگی در اولویت بوداما با این وجود:

اخذ موافقت اصولی كارخانه سراب بافت و برگزاری مناقصه آن(به دستور نعمت زاده وزیر صتایع سبك آن زمان)نهایی شدن مطالعه ایجاد مخازن نفت؛تسریع در طرح ملی گازرسانی به شهرستان سراب،و اخذ اعتبارات دولتی در برقرسانی و آبرسانی به بسیاری از روستاهای سراب و از همه مهمتر راهیابی به مجلس خبرگان رهبری و اعتبار بخشی وی به موقعیت نماینده سراب در مجلس نیز نباید از دید ما پنهان بماند...

اقای روح بخش مهربانی نماینده دوره چهارم نیز که با ایجاد یک موج انتخاباتی ناشی از دو قطبی شدن انتخابات(مرحله دوم)و حمایت نامزدهای ناکام از وی در برابر فرد اول به مجلس راه یافت به دلیل طولانی شدن روند تایید صحت انتخابات از سوی شورای نگهبان (یکماه بعد از آغاز مجلس چهارم)و سپس مشکل تایید اعتبارنامه و رد اولیه ان در کمیسیون تحقیق
باعث شد تا وی شش ماه بعد از شروع مجلس با رای گیری در صحن مجلس با 77رای موافق در برابر 63رای مخالف در مجلس ماندگارشود و این امر منجر به ان شد که روح بخش کمسیون اصل نود کم متقاضی را به جای کمیسیون صنایع برگزینداما با این وجود:

سفر هاشمی رفسنجانی به سراب و افتتاح سراب بافت،صدور دستور مطالعه سدهای خاکی،بازدیدسعیدی کیا وزیر راه ازمسیر سراب-میانه در جهت بررسی پیشنهاد نماینده سراب،بازدید فروزش وزیر جهاد وقت ومساعدت های ویژه در حوزه روستایی و از همه مهمترترغیب نمایندگان مجمع اذربایجان به در اغوش گرفتن سراب در پی عدم الحاق ان به استان اردبیل بخشی هایی از پیگیری های اوست.

امیر صنعتی نیز در زمینه نفلین سینیت،بزرگراه سراب-بستان اباد،و بیمارستان جدید پیگیری های موثری انجام داد


به كارنامه اقایان انواری و نصیرپور نگاهی می كنم البته با ذكر این نكته كه انواری دو دور نماینده مجلس بود.

بی انصافی و ناجوانمردانه خواهد بود كه به خدمات این دو بزرگوار به صورت سیاه و سفید نگاه شود چراكه هركسی بسته به استعدادها و توانایی های خود و نیز ظرفیت های زمان و مكان خدماتی داشته است.

نمی توان سخن از كارخانه بزرگ نفلین سینیت و رویای اقتصادی مردم منطقه كرد اما به نقش ارزنده انواری بی توجهی نشان داد،به یاددارم كه كلنگ زنی و در واقع تثبیت طرح با تلاش های وقت نماینده و نیز مسئولان استانی و شهرستانی محقق شده،نمی توانیم ایجاد دانشكده فنی و حرفه ای سراب را نادیده بگیریم،نمی توانیم ادامه پروژه های ملی،احداث سد تاجیار و  ایجاد سالن های ورزشی (مثل حجاب و ..)را از قلم بیندازیم ضمن اینكه نائب ریسی كمیسیون بازرگانی مجلس و فعالیت رسانه ای انواری نیز از نقاط مثبت او به زعم نگارنده بوده است.

از بیان نقاط ضعف وی اجتناب می كنم.

و اما در مورد اقای نصیرپور نیز تصویب منطقه ویژه اقتصادی سراب،پیگیری و جذب اعتبارات به موقع برای طرح های ملی چون احداث بیمارستان جدید،اغاز طرح بزرگراه بستان اباد-سراب،تصویب اعتبار در ردیف اعتبارات بودجه برای مطالعه خط آهن،انجام مقدمات برخی طرح هاوکمک های عمده به تولیدگران سراب و ....

قطعا او و هر انسانی ممكن الخطا است و مبری از اشتباهات سیاسی و اجتماعی نخواهند بود.

و اما چندکلام در مورد مطلب خواهر ارجمندم حبیب زاده و جوابیه های کاربران و بزرگان:

خانم حبیب زاده همانگونه که به حق در منشور کاری این سایت امده سرمایه های و ظرفیت های این شهرستان را نباید در ساکنان جغرافیای ان جستجو کرد چراکه امکانات محدودتر از ان است که همه در این شهرماندگارشوند مهم دل نکندن و دل داشتن به این آب و خاک است و بس چه اشکالی دارد که پست های سیاسی و مهمی از طرف سرابی تبارها گرفته شود که نتیجه آن و تاثیر ان به همه ماخواهد رسید به عنوان نمونه از شما می پرسم آیا حاج حسین خانی که چند صد میلیون تومان به طرح های راه سازی و بیمارستانی شهر کمک کرده ساکن کرج یا تهران نیست؟آیا حجت الاسلام محدثی افتخار شهرستان سراب و صاحب قلم معروف و اثرگذار و شناخته شده در کشور ساکن قم نیست؟آیا جناب اقای عین الهی و براداران انها یا مفاخری که در همین سایت هم آمده ساکن سرابند؟آیاعلامه امینی فخر شیعه که امروز به آن می بالیم در سراب ماند و زیست یا به نجف اشرف پرکشید؟

آیا از خود پرسیده ایم که چرا هیچ فرد سرابی تاکنون نتوانسته در سمت های مهم سیاسی عرض اندام کند؟ شاید بتوان پاسخ ها را در رفتارهاو نگاه های کم افقی که داریم  جستجو کنیم؟
آیا از خود پرسیده ایم چرا شمار نمایندگان سرابی مجلس خبرگان اکنون از 4 به صفر رسیده است؟

چرا از اوج گرفتن نمایندگان اسبقمان در سپهر سیاسی کشور نگران شدیم؟

لینک صفحه مناظره و یاداشت های اقایان انواری و نصیرپورنام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :