۱۳۹۲ يکشنبه ۲۰ مرداد  - 2013 8 Sunday
محل تولد علامه امینی کجاست؟ محل تولد علامه امینی کجاست؟
حجت الاسلام اصغر جدایی،پژوهشگر مسائل دینی و اجتماعی در مقاله...
به یاد معلم نجیبم اقای طراوت به یاد معلم نجیبم اقای طراوت
هفته گذشته یکی از معلمان و فرهنگیان نجیب و اخلاق مدار شهرمان...
معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول معرفی یک جوان هنرمند سرابی/حجت مبذول
در ادامه معرفی سرمایه های خلاق و هنری شهرمان با حجت مبذول هن...
 گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید گفتگو با یک متخصص قلب و عروق /فشارخون با چراغ خاموش می آید
دکتر پروانه علی اکبر زاده،متخصص قلب و عروق هم اکنون روزهای پ...
سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران سری جدید پاسخ های حجت الاسلام اکرمی به سئوال های کاربران
حجت الاسلام اکرمی به بخش دیگری از سئوال های کاربران و مخاطبا...
پارک خودرو دغدغه رانندگان سرابی پارک خودرو دغدغه رانندگان سرابی
ما انتظار داریم که شهرداری و شوراهای جدید تعدادی پارکینگ در...
به بهانه 5مرداد روز نمازجمعه به بهانه 5مرداد روز نمازجمعه
5 مرداد 1358 هجری شمسی برابر با 3رمضان 1399هجری قمری ،نمازجم...
آرشیو خبر آمار بازدید: 342 کد مطلب: 818  

محل تولد علامه امینی کجاست؟

حجت الاسلام اصغر جدایی،پژوهشگر مسائل دینی و اجتماعی در مقاله ای تحلیلی به بررسی ابعاد وجودی علامه امینی پرداخته که بخشی ازمقاله به این سئوال پاسخ می دهد که محل واقعی تولد علامه امینی کجاست.که ان را تقدیم بینندگان سراب فردا می کنم:
۱۳۹۲ يکشنبه ۶ مرداد ساعت 13:01

شخصیت حقیقی علامه امینی:

 الف: محل دقیق تولد علامه بزرگوار:

در باره این که دقیقا علامه امینی در کجا متولد شده اند سند محکمی نیست چرا که اقوام بزرگوار و دور علامه که هم اکنون هم در روستای سردهای شهر سراب زندگی می کنند براین باورند که علامه در همین روستا بدنیا آمده و دوره کودکی خود را در همین مکان سپری کرده است و اگر شناسنامه علامه به نام شهرتبریز زده شده ، بدین جهت است که در آن زمان ، در شهر سراب ، اداره ثبت واحوالی نبوده است.

ولی نقطه قابل تامل دیگر این است که پدر بزرگوار علامه ، در تبریز تحصیل واحتمالا تدریس می کرده است و با توجه به سکونت میرزا احمد امینی در تبریز و با توجه به امکانات گسترده ای که در شهر بزرگی مثل تبریز بوده ؛ بعید به نظر می رسد که پدر علامه، مادر را برای زایمان به روستا انتقال داده باشد چرا که از قدیم الایام چنین مرسوم بوده که به خاطر نبود امکانات ، مادرهای باردار را از روستاها به شهر انتقال می دادند و  هم اکنون نیز ، این روند ادامه دارد.

گرچه بنده (نگارنده این مقاله)اصالتا متولد شهر سراب هستم ولی به گمانم وظیفه یک محقق بایستی فراتر از تعصب منطقه ای باشد و در این باره بعضی از خوبان یا تحقیق کاملی نکردند یا از سر تعصب ، اظهار نظر کردند.

اما این که ریشه علامه به روستای سردها برمی گردد تردیدی نیست چون امروز هم اقوام ایشان در آن دیار زندگی می کنند و هم این که منزل پدری علامه هنوز هم پابرجاست .

البته شواهد بسیاری وجود دارد که علامه به این روستا رفت وآمد داشته و نماز جماعت و سخنرانی و حتی برنامه عقد خوانی هم داشته اند و در جای خود اشاره خواهیم کرد. خلاصه این که علامه امینی، سرابی است چرا که به صرف تولد هر نوزادی در شهر دیگری، از اهالی آن جا محسوب نمی شود؛ در نتیجه چون ریشه علامه از شهر سراب است ، پس از افتخارات آن دیارند .

ناگفته نماند که علامه به خاطر عظمتی که یافتند فراتر از شهر و کشورشان شدند .ایشان به تعبیر دقیق تر ، از افتخارات جهان اسلام خصوصا عالم تشیع محسوب می شوند.

 ب: اصل ونسب علامه:

علامه امینی فرزند میرزا احمد امینی است. حاصل ازدواج میرزا احمد امینی، ابتدا علامه امینی بوده که در واقع اولین فرزند وبزرگ ترین آن ها بوده است ودر سال 1320 ه ق بود و برادران علامه،یکی حاج میرزامحمودامینی است که جزء کسبه محترم بازاربوده است، ودیگری حاج میرزا ابراهیم امینی بوده و خواهران علامه ،یکی سرکار خانم منور  وسرکار خانم امین انور بوده است .

نکته جالب توجه این که آقای میرزا محمودامینی  و منور خانم هردو در یک روز البته در دو مکان متفاوت، فوت کرده اند .

میرزا احمد امینی (پدر علامه)نیز فرزند مرحوم نجفعلی معروف به امین الشرع بوده است. همسر پدر بزرگ علامه،  یعنی مرحوم نجفعلی ، شایع خانم بوده است.

شایع خانم،زنی با فضیلت،اهل علم وعفیفه بوده که ابتدا با مرحوم محمدعلی بئی ازدواج کرده بود و حاصل ازدواج شان دو دختر به نام های نرگس و گوهر بوده و یک پسر به نام حسین بوده است.

بعد از فوت همسر شایع خانم،پدر بزرگ علامه (مرحوم نجفعلی پسر عموی مرحوم محمدعلی بئی) از او خواستگاری می کند و حاصل ازدواج  دوم شایع خانم نیز ، ابتدا مرحوم میرزا احمد امینی (پدر علامه) می شودو سپس میرزاعلی حسین ) عموی علامه) بدنیا می آیند و حسین آقا معروف به فخر برادرمادری مرحوم میرزا احمد(پدر علامه) بوده است.( حسین آقا فرزند همسراول شایع خانم،یعنی محمدعلی بئی بوده است)

خواهران میرزا احمد (عمه های علامه)یکی زهرا خانم بوده و دیگری درگذر زمان به متاسفانه به فراموشی سپرده شده است.

البته مرحوم امین الشرع (پدربزرگ علامه)بعد از فوت شایع خانم ، مجددا ازدواج می کند و حاصل آن ازدواج هم محمدکریم و عبدالرحیم بوده است. (یعنی برادرهای پدری پدر علامه)،  گویند مرحوم امین الشرع خطی بسیار زیبا هم داشته است و احادیث اهل بیت علیهم السلام را به خط خود می نوشته و چاپ می کرده است.

ج: خانواده علامه:

حاصل ازدواج خود علامه نیز از همسر اول شان که گویا عرب بوده یکی مرحوم دکتر شیخ محمدهادی امینی (که مردی باعلم و فضیلت و نویسنده بوده و علاقه خاصی هم به وجود نازنین آقا امام زمان (عج)داشته به طوری که هر هفته جمکرات می رفتند) متاسفانه ایشان هم دنیای خاکی را زود ترک کردند.

و دیگری که ملازم پدر نیز بوده و اخیرا به رحمت الهی رفتند مرحوم شیخ رضا امینی بوده است؛ کسی که بعد از پدر مدیریت کتابخانه تخصصی امیرالمومنین (ع) را در نجف تا پایان عمرشریفشان به عهده داشتند.

فرزند دیگر علامه ،محمد صادق امینی بوده که از کسبه محترم بوده اند ولی فعلا نمی دانم زنده اند یا فوت کرده اند.

 و اما اولاد ایشان از همسر دومش، علویه دخترسید علی خلخالی، عبارتند از شیخ احمدامینی و شیخ محمد امینی و سرکار خانم کبری امینی که آقای عباس آخوندی (وزیرمسکن سابق)نوه ایشان می باشد.نوید : واقعاً نمیدونم چطور باید از زحمات حاج آقا جدائی تشکر کرد فقط میشه گفت خسته نباشید
نظر شما
نام :  
پست الکترونیکی :  
نظر شما :