۱۳۹۴ سه شنبه ۸ ارديبهشت  - 2015 4 Tuesday
آرشیو خبر آمار بازدید: 1144 کد مطلب: 922  

محدودیت زمین در محدوده شهری موجب افزایش کاذب قیمت زمین

۱۳۹۲ جمعه ۱۵ شهريور ساعت 13:12
شهردار آینده شهر من


کاربر سراب فردا؛داور سلیمی:
با آغاز رسمی فعالیت چهارمین دوره شوراهای اسلامی شهر، انتخاب شهردار یکی از اصطلاحات پرکاربرد محاورات مردم و رسانه ها گردیده است. با توجه به جایگاه برجسته شهردار در مدیریت شهری به معنای عام، توجه و دقت مضاعف در گزینش شهردار اصلح ضرورت واقعی خود را نمایانتر می سازد. برخلاف مسئولیت و اختیارات شهرداران در اکثر کشورهای توسعه یافته و برخی از کشورهای همسایه نظیر ترکیه؛ در کشور ما شهرداران از وظایف و اختیارات محدودتری در مدیریت شهری برخوردار هستند. درحالیکه انتظارات شهروندان به مراتب بیشتر از مسئولیت مدون شهرداران می باشد. با این اوصاف پذیرفتن مسئولیت مدیریت نهاد شهرداری که پیوسته در مواجهه با انتظارات بیشمار شهروندان و نهادهای دولتی قرار دارند، امری خطیر و به نوعی مسئولیتی جهادی به شمار می آید.
بر این اساس شهردار سراب علاوه بر داشتن خصوصیات عمومی از قبیل روحیه پذیرش مدیریت شورایی شهر، استفاده از تخصص های مختلف، جامع نگری به موضوعات جهت استقرار نظام یکپارچه و متوازن شهری، تدبیر و تخصص و ...، لازم است در حوزه شهر سراب نیز با نگاهی رو به آینده یِ سرابی متحول، با ریشه یابی علل و عوامل حاکمیت وضعیت فعلی؛ در نهادینه ساختن شاخصه های عینی شهری تلاش نماید. شهردار و شورای شهر سراب باید از تکرار انجام پروژه های ناقص و غیرکارشناسانه جلوگیری نماید، خیابان جدیدالاحداث ضلع شرقی مساکن مهر نمونه ای کوچک اما تامل برانگیز از رفتارهای سطحی نگرانه می باشد.
مشکلات کوچک اما قابل توجه در شهر گاهی کارشناسان را از توجه بر مسائل بزرگ غافل می سازد. شهردار باید جهت رفع مشکلات کوچک در کوتاه مدت برنامه ریزی نماید تا زمینه برای فراغت فکری جهت برنامه ریزیهای اساسی فراهم شود. شهردار باید از حقوق شهروندی شهروندان سرابی و مسافران دفاع نماید. استفاده از پیاده رو حق عابران و خیابان حق رانندگان می باشد. کاسبان و مغازه داران پیاده روها را تصرف نموده اند و بارفروشان سیار خیابانهای اصلی و مرکزی شهر را. اینگونه موارد لازم است با تعامل شهرداری و راهنمایی و رانندگی حل و فصل گردد. هزینه ای که شهرداری در تنظیف شهری صرف می نماید، به واسطه عدم ساماندهی کاسبان سیار، نتیجه چشمگیری را عاید شهروندان نمی سازد.
موقعیت استثنایی شهر سراب و واقع شدن آن در مسیر ترانزیتی شمال به شمالغرب و همجواری شهر توریستی سرعین زمینه را جهت گذر و حضور هزاران مسافر در طول سال به ویژه فصل تابستان فراهم آورده است. این موقعیت طلایی همراه با جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوان در شهرستان، ضرورت برنامه ریزی جهت معرفی کم هزینه شهرستان نسبت به جذب سرمایه گذار و بهره مندی از درآمدهای مستمر گردشگری را برجسته تر از شهرهای دیگر می نماید. موقعیتی که اقتصاددانان از آن تحت عنوان "صادرات نامرئی" یاد می کنند.تدارک بسترهای مناسب به ویژه در ورودی های شهر و پارک شهید بهشتی جهت کسب درآمدهای توریستی نیازمند برنامه ریزی و حمایت از بخش خصوصی می باشد.
محدودیت زمین در محدوده شهری موجب افزایش کاذب قیمت زمین و ساخت و ساز در شهر گردیده است. توسعه محدوده شهری علاوه بر ایجاد منبع درآمد به شهرداری موجب گسترش شهر و تعدیل قیمت واقعی زمین های مسکونی خواهد گردید. جهت نیل به این هدف و نیاز اساسی شهر، شهردار سراب باید ارتقای توان مالی و اقتصاد شهرداری را در اولویت برنامه کاری خود قرار دهد.
سخن آخر اما ناتمام اینکه، شهردار آینده سراب لازم است در تکمیل و تحقق برنامه های جناب آقای حسین پوری، شهردار سابق و سرپرست فعلی شهرداری، به ویژه در زمینه جذب سرمایه گذار اهتمام کافی نماید. همت و تدبیر آقای حسین پوری در ارتقای مکانت شهرداری در سطح شهرستان و استان همچنین تلاش جهت جذب سرمایه گذار و مشارکت بخش خصوصی، مدیریت و اداره شهرداری در فضای مالی موجود، تکمیل یا اتمام پروژه های عمرانی و خدماتی، فرهنگی و اجتماعی شایسته تقدیر و تشکر می باشد. ایشان با مدیریت و هدایت مدبرانه مجموعه شهرداری و کسب شاخصه های لازم(ازقبیل عمرانی، خدماتی، فرهنگی و اجتماعی) در طول عید نوروز92 بعنوان اولین شهردار سراب توانستند لوح تقدیر ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی را به عنوان یکی از چهار شهردار موفق استان از استاندار محترم دریافت دارند.
با آرزوی توفیق جناب آقای حسین پوری، اعضای محترم شورای اسلامی، و شهردار آینده و با امید به آینده سرابی متحول و توسعه یافته.


طاها : با درنظر گرفتن مطالب عنوان شده در خصوص افزايش قيمت كاذب زمين در سراب لازم به يادآوري است دليل مهمتر از كمبود زمين وجود تعدادكثيري بنگاههاي املاك در سطح شهر است كه يك قطعه زمين در اين بنگاههابا وجود دلالهاي به اصطلاح كارشناس چنان دست بدست ميشود كه خود گواه برافزايش غيرمنطقي زمين است شهركوچكي مثل سراب از لحاظ داشتن اين چنين بنگاههايي كه افراد بلحاظ سود آوربودن حتي ملك خودرا تغيير كاربري داده و تبديل به بنگاه ميكنند،مسئولين شهر لازم تدابيري اتخاذ كنند تا جلوي چنين افزايشهاي كاذب به اصطلاح سودآوري گرفته شود
علی : امیدوارم در مورد نرخ اجاره مغازه های مرکز شهر هم فکری بشه بانک ها و موسسات مالی (از خدا بی خبر نزولخور ربا خور!) در چن سال اخیر چشم بسته مبالغی رو به مالکان دادند که مالکان طمع کار عزیزمون هم جو گرفته شدن و مغازه ای که ماهیانه 200تومن هم زیادشه رو میگه ازبانک استعلام گرفتم! گفتن هرماه 4 میلیون می دن بیشتر بدی میدم به تو!!! و اینگونه شد که بانک مرجع استعلام نرخ اجاره شده! امیدوارم کسی جلوی این افزایش های 20000 درصدی اجاره ها بگیره چون این طوری پیش بره اونی که داره بیشتر می بالا بالا بالا اونی هم که نداره زودتر باید به فکر سنگ قبر و ... باشه!!
صیامی : در اکثر شهرها شهرداری ها به زمینهای قولنامهای با کاربری مسکونی پروانه ساخت می دهندوصاحبان این زمینها بلافاصله پس از اتمام بنا سند مالکیت می گیرند ودر آمد شهرداریها بیشتر می شودولی بیایید قبول کنیم که شهردار ما ..(محتاط )است و با متوقف کردن این طرح هم درامد را کم کرده وهم قیمت املاک را بالا برد.تازه صاحبان این املاک وقتی هم می خواهند باککشیدن دیوار موقت گلی برای سنددار کردن اخذ پروانه اقدام کنند دستور می دهند تخریب کنند و در امد شهرداری را سد میکنند لذا از شورای محترم سراب در آغاز کار استدعا داریم در این مورد فکری بکنند
مسافر : راستي چرا در سراب اداره گردشگري وجود ندارد ؟و مردم به كدام اداره بخاطر كار گردشگري مراجعه كند در سراب هيچ نشانه اي به نام گردشگري نيست سربزند
جواب مسافر : ادراه گردشگری سراب یه اتاق 2 در 2 هست در داخل موزه مردم شناسی! البته مراجعه هم کنی فکر نکنم به خواستت برسی!!!
نادر : بنده بخاطر وام اشتغال 2ساله به موزه ميروم ولي به دليل صالح نبودنم نتونستم مسئول مربوطه را در موزه ملاقات كنم تا وام صنايع دستي را پيگير شوم .
علی : شما لطفا بفرمایید گردشگری که از سمت اردبیل به تبریز در حال حرکت هست در محدوده کمربندی جایی برای توقف و صرف غذا می تواند پیدا کند؟ خیر چون ضلع شمالی کمربندی جز محدوده شهر نیست و هیچ رستوران و امکانات رفاهی در آن ساخته نشده است.
نظر شما
نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :